Kdo zodpovídá za zločiny, spáchané s 3D tištěnými zbraněmi?

Kdo zodpovídá za zločiny, spáchané s 3D tištěnými zbraněmi?

Tento víkend se svět dozvěděl, že 3D tištěná zbraň je schopna výstřelu. Výrobci 3D tištěných zbraní se pak mohou ocitnou v nové šedé zóně odpovědnosti. Společnosti, které by se výrobou 3D tištěných zbraní zabývaly, očividně nejsou připraveny na novou vlnu zákazníků a s tím spojené zodpovědnosti.

BBC tvrdí, že design plastové pistole Liberator, již vytvořil Cody Wilson z Defense Distributed, byl již stažen z internetu více než 100 000krát ještě předtím, než vláda plány zabavila. Přesto jsou však tyto plány stále veřejně přístupné, většinou přes stránky jako Pirate Bay. Kutilové si mohou vyrobit 3D tištěných zbraní kolik chtějí.

Ti, kdo nemají potřebné vybavení, si pak mohou nechat předměty vytisknout v některé ze společností, které proklamují, že vám vytisknou jakýkoliv design, který jim zašlete. A právě tyto společnosti se zdají být fatálně nepřipravené na to, co by mohlo přijít. Na jejich stránkách se obvykle dočtete, že nemají žádná omezení pro to, co si u nich necháte vytisknout. Některé společnosti se hájí tím, že nemohou kontrolovat každou žádost o tisk. To skutečně nemohou, není to v jejich silách. Ale právě to by mohlo mít osudové následky.

Zbraň Liberator obsahovala jeden kus kovu, který sloužil k tomu, aby mohla být odhalena detektory kovu. Tento kus ovšem jinak neplní ve zbrani žádnou funkci a tisíce amatérů si tak nyní mohou vyrobit zbraň ,kterou žádný detektor nezachytí.

Otázka tedy zní – mají společnosti, nabízející služby 3D tisku, zachytávat podezřelé plány a případně předat žadatele o tisk příslušným autoritám? Mají na to právo?

Zdroj:https://mashable.com/2013/05/10/liable-crimes-3d-printed-gun/

Zdroj obrázku:https://mashable.com/2013/05/10/liable-crimes-3d-printed-gun/

Komentáře

Nahoru