Kdo bude mít přístup k vašemu iCloudu až zemřete? Natavte si kontaktní osobu v nastavení

Kdo bude mít přístup k vašemu iCloudu až zemřete? Natavte si kontaktní osobu v nastavení

V pondělí Apple vydal iOS 15.2 a mezi mnoha dalšími funkcemi zahrnuje aktualizace softwaru nastavení Legacy Contact. Nový nástroj vám umožňuje ovládat, kdo bude mít přístup k vašemu účtu Apple – vaše fotky, poznámky, e-mail a další – až zemřete. Google a Meta (dříve Facebook) nabízejí podobné nastavení už léta. Místo toho měl Apple delší proces, který vyžadoval soudní příkaz.

Nejde jen o to, abyste své rodině usnadnili přístup k bankovnímu účtu.  Jde o to, zajistit, aby vaše fotografie, videa a další – zachycující vaše vzpomínky a životní příběhy – byly předány další generaci.

Nejprve potřebujete iOS 15.2. Na iPhonu nebo iPadu přejděte do Nastavení  > Obecné > Aktualizace softwaru a postupujte podle pokynů. Jakmile to uděláte, přejděte do Nastavení a klepněte na své jméno nahoře. Vyberte Heslo a zabezpečení a poté ve spodní části obrazovky Starší kontakt. Můžete přidat až pět starých kontaktů. Lidé ve vašem plánu rodinného sdílení jsou navrhováni automaticky. Jsou to přátelé nebo příbuzní, kterým důvěřujete a kteří chtějí tyto informace.

Digitální starší kontakt by měl přístup k většině toho, co je na vašem účtu iCloud: k vašim fotkám, zprávám, e-mailu, poznámkám, souborům, kontaktům, kalendářům, staženým aplikacím a zálohám zařízení. Nezahrnuto: Hesla uložená ve vaší iCloud Keychain a licencovaných médiích, jako jsou knihy, hudba nebo filmy, které jste si možná zakoupili. Když přidáte lidi jako staré kontakty, je jim přiřazen přístupový klíč. Pokud staré kontakty mají zařízení Apple, můžete jim poslat klíče prostřednictvím zpráv. Pokud má příjemce iOS 15.2 nebo novější, klíč je uložen lokálně na zašifrovaném místě v zařízení.

Apple má také možnost tisku, takže si můžete vytisknout přístupový klíč a dát ho svému starému kontaktu, abyste si ho uchovali s dalšími důležitými dokumenty. Když pak zemřete, váš starý kontakt přejde na digital-legacy.apple.com. Tam se přihlásí pomocí svého účtu na iCloudu (nebo, pokud není na iCloudu, poskytne nějaké jiné kontaktní údaje) a zadá přístupový klíč. (Může to také provést přímo prostřednictvím nastavení Legacy Contact na kompatibilním zařízení Apple.) Osoba musí také nahrát úmrtní list, který poté zkontrolují zaměstnanci společnosti Apple, včetně členů právního týmu. O data může požádat jakýkoli starý kontakt, který zmíníte. Samotný přístupový klíč by pro vstup do vašeho účtu nestačil. Je vyžadována kombinace přístupového klíče a úmrtního listu, který Apple zkontroluje.

Zdroj, foto: digichat.info

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru