Dnes vyšlo 1 článků

Fotografie zdarma? Ano, jde to! Máme pár tipů, kde je pořídit bez placení…

Fotografie zdarma? Ano, jde to! Máme pár tipů, kde je pořídit bez placení…

Kde najít vhodné ilustrační fotky pro Váš projekt a nekrást? Existuje velké množství placených fotobank, my se však zaměříme na ty, co nabízejí fotky zdarma.

Každý kdo někdy začal tvořit nějaký obsah (článek, referát, webovou stránku,…) se určitě často neobešel bez použití fotografie, obrázku, ilustrace. Asi nejrychlejší a nejjednodušší cestou je využít nějakou fotobanku. Zde může nastat problém. Většina z nich nabízí díla profesionálních fotografů, paparazi či zpravodajských agentur. To se samozřejmě odrazí i v ceně za jednotlivou fotografii, která se pohybuje v řádu stovek až tisíců, v případě nějakých „žhavých“ fotek klidně i statisíců. Jak tedy získat kvalitní ilustrační obrázek za rozumnou cenu, či dokonce zdarma?

Řešení je jednoduché. Stačí využít služeb tzv. mikrofotobank. Zde publikují svá díla ti ostatní, tedy fotografové „amatéři“, grafici, ale i běžní uživatelé. Většině lidí takováto kvalita postačuje a vzhledem k cenám, které jsou v řádu desetikorun, jsou tyto banky nesmírně populární a jsou velkým konkurentem klasických fotobank. Dnes si představíme pět zástupců mikrofotobank, kde vás fotky nestojí dokonce vůbec nic.

Wikimedia Commons

Asi největší mikrofotobankou je příbuzný projekt Wikipedie – Wikimedia Commons. Můžete využít její rozsáhlou databázi, která čítá více jak 11 milionů fotek. Jsou to fotky a obrázky které “patří” komunitě. Kdokoliv může svoje fotky přidat a zároveň je využívat. Kromě fotek zde najdete i videa a hudební záznamy.

Fotobanku můžete nalézt na tomto odkaze.

Stack.xchng

Dalším zdrojem vašich obrázků může být tato mikrofotobanka, která nabídne solidní množství fotek spolu s přehlednou statistikou a šikovným vyhledáváním. Odradit může trošku horší provedení stránek.

Fotobanku můžete nalézt na tomto odkaze.

Morguefile

Rozsahem se jedná spíše o menší mikrofotobanku. Najdete zde něco okolo 250 tisíc fotek. Největšími klady je přístup bez registrace – což vám ušetří zbytečné zdržování a celková jednoduchost webu. Bohužel je zmíněná jednoduchost webu někdy i na škodu, protože zde chybí řada funkcí pro ulehčení práce. Kvalita nabízených fotek je průměrná až lehce podprůměrná.

Fotobanku můžete nalézt na tomto odkaze.

Pixmac

Dalším zástupcem je klasická fotobanka, která ovšem nabízí i sekci zdarma. Bohužel na každou fotku zdarma připadá 200 placených, ale i tak zde najdete okolo 60 000 většinou kvalitních free fotek. Velkým plusem je české prostředí a kvalitní vyhledávání.

Fotobanku můžete nalézt na tomto odkaze.

Freepik

Posledním zástupcem není přímo mikrofotobanka, ale pouze vyhledávač, který prochází nejznámější fotobanky a vytahuje z nich bezplatné fotky. Velkým plusem je kvalitní vyhledávání. Zvolit si můžete mezi fotkami a vektorovou grafikou, vyhledávání podle barvy atd.

Vyhledávač můžete nalézt na tomto odkaze.

Závěrem jen malé doporučení. Při vyhledávání obrázků si dávejte pozor, protože většina mikrofotobank vás může nečekaně přesměrovat na fotobanky s placeným obsahem. A jaké mikrofotobanky používáte vy?

Komentáře

Nahoru