Tisková zpráva: Každodenní zázraky: kanál Viasat Explore nabízí neobyčejný pohled na obyčejné věci

Známý profesor Mark Miodownik v novém seriálu odhaluje málo známá tajemství týkající se výroby předmětů kolem nás. 

Kanál Viasat Explore ve dnech 6. a 13. února 2015 odvysílá dvoudílný dokument s názvem Každodenní zázraky, v němž věhlasný profesor Mark Miodownik odhaluje příběhy vzniku každodenních předmětů, bez nichž by si většina lidí dokázala moderní život jen stěží představit. Hovořit se bude o běžných věcech od žiletek po elastické prádlo, ale i o různých materiálech, které nás obklopují – od dřevotřísky po pěnovou pryž. V terénu i v laboratoři ukazuje, že obyčejné věci jsou všechno, jen ne obyčejné.

Denně se člověk setkává s tisíci předmětů – doma, na pracovišti, na ulici, v dopravě. Některé se zdají poměrně jednoduché, ale zdání často klame. Díky seriálu diváci například zjistí, jak se osobní automobily vyrábí z plechů tenčích než konzerva a přesto mohou být pevné a bezpečné, jak z měkkého dřeva vzniká nábytek s nosností mnoha desítek kilogramů nebo o téměř zázračných vlastnostech elastických vláken používaných v moderních oděvech. Bicykl, pohovka nebo skener – těmito a řadou dalších věcí a materiálů se seriál zabývá.

Průvodce pořadem, profesor Mark Miodownik, přednáší na londýnské univerzitě University College London (UCL) a je činný i jako autor odborných publikací a televizní a rozhlasový popularizátor vědy a techniky. Doktorský titul na oxfordské univerzitě získal za práci v oboru slitin pro výrobu turbín tryskových motorů. Působil v USA, Irsku a Velké Británii. Zabývá se například studiem materiálů se schopností regenerace a jejich psychosociálními dopady. V rámci svého univerzitního působení zároveň pracuje jako ředitel Ústavu pro výrobu. Tento ústav, v originále zvaný Institute of making, sídlí v Londýně na již zmíněné University College London. Je jakýmsi výzkumným klubem, sdružujícím vědce a techniky mnoha oborů, které vytváří svět kolem nás – od umělých molekul po budovy, od umělé pokožky po raketoplány, od potravin po nábytek. List The Times nedávno zařadil profesora Miodownika mezi 100 nejvlivnějších britských vědců současnosti. V roce 2013 získal cenu Královské technické akademie a v roce 2014 byl vyhlášen mediálním komunikátorem roku na UCL.

21. století je známé jako věk technických zázraků, kdy se slabé a křehké mění v nerozbitné a kdy části lidského těla mohou být vyráběny strojově. Ve dvou dílech naplněných zajímavými poznatky profesor Mark Miodownik odhalí, jak ze surových materiálů vznikají různé předměty každodenní potřeby a jaké úsilí vědců a vynálezců za nimi stojí.

Pro více informací o televizním kanálu Viasat Explore navštivte profil na Facebooku s názvem Viasat Explore nebo webovou stránku www.viasatexplore.cz.

Praha, 28. ledna 2015

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru