Dnes vyšlo 15 článků

Každá klávesnice má u písmen F a J vypuklou čárku. Jaký je její účel?

klavesnica6

Rozložení prstů na klávesnici

Psaní deseti prsty, respektive psaní na klávesnici naslepo, má na svědomí svalová paměť. Po několika trénincích svalová paměť přebírá veškerou kontrolu nad vašimi prsty. A můžete se naučit psát až šedesát slov za minutu, aniž byste se dívali na své prsty.

Právě s prstokladem souvisí vypuklé čárky na klávesách písmen F a J. Slouží jako indikátory pro vaše ukazováčky. Po každém napsaném slově se prsty vrací do základní polohy, jako je na obrázku výše. Jakmile ucítíte na ukazováčcích vypouklou čárku, budete si jistí, že máte ukazováčky na správném místě a že následující slovo napíšete bez pomýlení.

klavesnica7

Vypouklé čárky na klávesách F a J

QWERTY je pouze jedno z mnohých rozložení klávesnice. Nicméně většina bere QWERTY klávesnici jako standard. Ale například v roce 1936 Dr. August Dvorak se svým švagrem Dr. Williamem Deasleym představili klávesnici DVORAK. Dlouhá léta zkoumali fyziologii a výsledkem jejich úsilí byla klávesnice DVORAK, která vyžaduje méně úsilí a méně pohybu. Dokonce při psaní na klávesnici DVORAK dochází k menšímu počtu chyb. Nicméně klávesnice QWERTY byla už na trhu dávno před vznikem klávesnice DVORAK, a proto lidé preferovali právě dodnes používané rozložení QWERTY.

klavesnica8

QWERTY a DVORAK klávesnice

Zdroj / Foto: Interez

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru