Kavárny se snaží zbavit „laptopových vandráků“

Kavárny se snaží zbavit „laptopových vandráků“

Stále více lidí využívá svou oblíbenou kavárnu jako kancelář. A stále více majitelů těchto zařízení přemýšlí, jak se těchto „vandráků s laptopem“ zbavit.

Práce z domova, pouze přes internet – to je rozmáhající se oblast pracovního trhu, do níž každým rokem vstupuje více lidí. Pozitiva takovéhoto zaměstnání jsou velmi lákavá: můžete pracovat odkudkoliv, často také kdykoliv chcete, nikdo vám nediktuje pauzu na oběd nebo dress code.

Wi-Fi zdarma a voňavá káva – neodolatelné lákadlo

Velká část podniků, včetně řetězce kaváren Starbucks, poskytuje svým zákazníkům bezplatné a nelimitované Wi-Fi připojení, sloužící ovšem hlavně k tomu, aby zákazníci ještě chvilku počkali, dali si další nápoj a nasáli atmosféru. Je to ovšem i skvělá zpráva pro lidi, kteří internetové připojení využívají pro svou práci. Tito lidé si neváhají z oblíbené kavárny udělat něco jako soukromou kancelář.

Starbucks i majitelé menších podniků tak nyní stojí před problémem, který jim přidělává na čele další vrásky: co s lidmi, kteří ve vaší kavárně sedí u stolu třeba několik hodin? Tito „vandráci s laptopem“ v kavárně pracují, surfují po internetu a někdy se dokonce dostanou do boje o své teritorium s jinými návštěvníky podniku.

Některé podniky toho už mají dost

V podnicích, které už takových zákazníků mají dost, přikročili k razantním krokům: omezují používání Wi-Fi v některých hodinách nebo už neposkytují připojení vůbec, a to i za cenu snížení návštěvnosti.

„Došlo to až do bodu, kdy si tu lidé pouštěli videa z YouTube a hlasitost měli naplno,“ říká Jason Burgett, spoluvlastník podniku Wooden Spoon v Denveru. Podnik loni zrušil bezdrátové připojení k internetu a zakázal vstup s laptopem nebo tabletem. „Jsme malý podnik se šestnácti místy k sezení,“ vysvětluje Burgett. „ Dáváme přednost tomu, když naši zákazníci dostanou příležitost k sociální interakci.“

Jak vyhnat bezohledné „laptopové vandráky“?

I velké řetězce a společnosti se nyní snaží omezit vysedávání svých zákazníků u bezplatného internetu. Některé řetězce například ve špičce omezují počet minut, které můžete strávit na internetu. Proslýchá se, že některé kavárny Starbucks v New Yorku zase blokují přístup k elektrickým zásuvkám, aby odradily uživatele laptopů od příliš dlouhého vysedávání. Samotný Starbucks přitom nemá v úmyslu používání Wi-Fi ve svých podnicích jakkoliv omezovat.

Kavárny se vrací ke svým kořenům: setkávání a povídání

Kavárny byly odjakživa místem, kde se lidé setkávali, vyměňovali si novinky a drby, kde se uskutečňoval společenský kontakt. Některé současné kavárny se pokoušejí k této tradici vrátit a vyhánění „laptopových vandráků“ může znamenat zásadní krok k tomu, aby si spolu lidé opět začali více povídat.

Zdroj: https://goo.gl/J18XO

Komentáře

Nahoru