Káva vs. pivo: Který nápoj více pomůže při práci?

Když už máte práce dost, když jste unavení, když už se vám nic nechce. Pomáhat by měly třeba energické nápoje, káva nebo pivo. Ale který ze dvou posledních jmenovaných nápojů vám vlastně pomůže být více kreativní a dokončit práci? Doufejme, že po přečtení tohoto článku si budete vědět rady s tím, kdy si dát espresso a kdy sáhnout po vychlazeném pivu.

Co je to vlastně kreativita?

Z vědeckého hlediska je kreativita vaše schopnost vymyslet něco originálního ze spojení vytvořených mezi již existujícími nápady ve vašem mozku.

Tato spojení jsou řízena neurotransmitery, jako je adenosin, který varuje váš mozek, když máte nedostatek energie a reaguje tím, že zpomaluje spojení uskutečněná mezi neurony.

Adenosin je něco kontrolka stavu baterie vašeho mozku. Jakmile se vaše energie dostane na nízkou hladinu, adenosin varuje váš mozek a začne jeho fungování zpomalovat. To je důvod, proč se po několika hodinách práce začnete cítit unavení, stejně jako by vašemu mozku došla šťáva.

Jediný způsob, jak se dobít, je dát si přestávku. Pokud tedy po ruce nemáte tajnou zbraň.

Mozek na kávu

Každý, kdo konzumuje kávu, zná ten pocit, jaké to je, když šálek dopije. Cítí se více soustředěný. Pokud se s někým baví, slova najednou přichází plynuleji, bez pauz. Prsty ho poslouchají.

To všechno se děje proto, že kofein blokuje receptory adenosinu, brání adenosinu, aby se na receptory navázal, a navádí mozek, aby si myslel, že máte spoustu energie.

Tento efekt přijde po pouhých 5 minutách od pití kávy.

Když jsou blokovány receptory adenosinu, je chemickým látkám, které zvyšují výkon vaší nervové aktivity, jako je glukóza, dopamin a glutamát, dovoleno pracovat přesčas.

Takže i když budete mít pocit, že vám káva dává více energie, není to tak. Jednoduše jen říká vašemu tělu, že máte dostatečné zásoby energie, i když to už není pravda.

Káva je návyková

Maximální účinek kofeinu přichází mezi 15 minuty až 2 hodinami poté, co kávu vypijete.

Když kofein z kávy vstupuje do krve, ze zvýšení produkce hormonů adrenalinu a kortizolu se stanete čilejší.

Problém je v tom, že pokud se nadměrná stimulace adrenalinu a kortizolu vyskytuje příliš pravidelně, nadledvinky, které tlumí adrenalin, abyste se cítili pod napětím, postupně začnou vyžadovat stále více adrenalinu.

Když vědci z Univerzity Johnse Hopkinse studovali nízké až střední konzumenty kávy (jeden hrnek kávy denně), zjistili, že i toto malé množství kávy může způsobit, že si vaše tělo vyvine toleranci na kofein a pro stimulaci ho vyžaduje stále více.

Dobré pocity spojené s kávou jsou tedy krátkodobé a brzy jí pro dobrý pocit budete potřebovat více.

Proč existuje spousta slavných opilých umělců, ale žádní opilí účetní?

Zatímco kofein ovlivňuje váš mozek, abyste se cítili naplnění energií, alkohol má svůj vlastní způsob, jak ovlivnit vaši kreativitu.

Po tom, co si dáte pár piv, se méně soustředíte, protože pivo snižuje vaši pracovní paměť. Začnete se méně starat o to, co se děje kolem vás. Ale jak objevili vědci na Univerzitě Illinois v Chicagu, i to může být dobrá věc pro kreativitu.

Vědci vymysleli hru, kde byla 40 mužům dána tři slova. Pak jim bylo řečeno, aby vymysleli čtvrté slovo, jehož spojením se zadanými třemi slovy vznikne nějaké další slovo.

Polovina mužů před hraním hry vypila dva půllitry piva, zatímco druhá polovina nic nepila. Výsledky ukázaly, že muži, kteří pili, vyřešili o 40% více problémů než střízliví muži.

Dospělo se k závěru, že účastníci, kteří měli v krvi 0,07 promile alkoholu, si vedli lépe při řešení kreativních problémů, ale špatně si vedli v paměťových úkolech, u kterých museli dávat pozor na to, co se děje v jejich okolí (například řízení motorového vozidla).

Snížením schopnosti věnovat pozornost světu kolem vás povoluje alkohol mozku myslet tvořivě.

Vypadá to, že už spisovatel 20. století Ernest Hemingway měl pravdu, když řekl:

Když budete celý den těžce pracovat hlavou a budete vědět, že tak budete muset pracovat i další den, co jiného může změnit vaše myšlenky a nechat je plavat, než whisky?

Alkohol produkuje lepší nápady

V zajímavé studii na téma alkoholu a jeho účinků na kreativitu svedl autor Dave Birss dohromady skupinu 18 kreativních reklamních ředitelů a rozdělil je do dvou týmů.

Jeden tým měl dovoleno pít tolik alkoholu, kolik chtěl, zatímco druhý tým měl zůstat střízlivý.

Skupiny měly během tří hodin přijít s tolika kreativními nápady, kolik jich jen dokázali vymyslet. Tyto nápady pak byly odstupňovány od nejlepších.

A výsledek? Tým, který pil, nejen že vymyslel více nápadů, ale přišel také se čtyřmi z pěti nejlepších nápadů.

A tak zatímco alkohol nemusí být dobrou volbou, pokud potřebujete být ve střehu a zaměřovat se na to, co se děje kolem vás, zdá se, že pár skleniček může být užitečných, když potřebujete přijít s novými nápady.

Optimální způsob, jak pít kávu a pivo

Káva i pivo (s mírou) se ukázaly být užitečné, když pracujete na určitém typu úloh, nicméně pokud se potřebujete soustředit na analytické projekty nebo finance, neměli byste pít žádný z těchto nápojů.

Zvýšení adrenalinu z kofeinu a zpomalení vaší pracovní paměti z alkoholu vás udělá náchylnějšími k dělání chyb.

Pivo pro nápady

Nejlepší čas na pivo (nebo dvě) bude, když budete potřebovat počáteční nápad. Protože alkohol pomáhá snížit pracovní paměť (takže se budete cítit uvolněněji a budete se méně starat o to, co se děje kolem vás), váš mozek bude mít větší sílu pro vytváření hlubších souvislostí.

Neurologové zkoumali „Eureka moment“ a zjistili, že za účelem vytvoření okamžitého nápadu se musíte cítit uvolněně, takže myšlení předního mozku můžete přesunout do zadní části mozku a tím se aktivuje místo nad pravým uchem zodpovědné za moment poznání.

Vědci zjistili, že asi 5 sekund předtím, než máte „Eureka moment“ se objeví velký nárůst alfa vln a napadne vás ona spásná myšlenka.

Tyto alfa vlny jsou spojeny s relaxací, což vysvětluje, proč tak často dostanete dobré nápady, když jdete na procházku, ve sprše nebo na záchodě.

Alkohol vás natolik uvolňuje, že produkuje podobný účinek na alfa vlny a pomáhá dosahovat kreativních postřehů.

Kávu pro výkon

Káva namísto toho nemusí nutně pomoci při kreativitě tak, jako to zvládne pár půllitrů piva.

Pokud však již máte konkrétní nápad či obrys, kam se ubírat se svým projektem, šálek kávy s vaším nápadem udělá ve srovnání s pivem zázraky.

Studie o kofeinu se všeobecně shodují na tom, že kofein může zvýšit kvalitu a výkon, pokud je úkol, na kterém pracujete, jednoduchý a nevyžaduje příliš abstraktní myšlení.

Jinými slovy poté, co budete mít původní myšlenku, realizovat a dotáhnout koncept rychleji a kvalitně do konce vám může pomoci šálek kávy.

Kdy byste měli pít kávu, jasně shrnuje tento obrázek:

Pijte kávu, když chcete jednoduché věci dělat rychleji a s větší energií.

Pijte kávu, když chcete jednoduché věci dělat rychleji.

Rychlý tip: Pokud pijete kávu, učiňte tak před polednem, aby to nemělo vliv na váš spánek. Odstranění následků kofeinu z vašeho těla trvá v průměru 5-10 hodin, takže na to pamatujte. Zásahy do vašeho cyklu spánku mohou mít negativní dopady pro vaše kreativní výstupy v následujících dnech.

Vždy s mírou

Pokud se během práce rozhodnete pít kávu nebo pivo, držte se ne více než 2 nápojů denně a pokuste se takové popíjení omezit na četnost jednou až dvakrát týdně, aby se zabránilo závislosti.

Káva ani pivo by neměly být chápány jako magické nástroje pro kreativitu.

Jsou totiž i jiné způsoby, jak podpořit chemické změny, které se vyskytují v našem těle. Zdravý životní styl – kvalitní spánek, zdravá strava a také pravidelné přestávky v práci.

Ale pokud máte na výběr mezi kávou a pivem, přemýšlejte o tom, jaký je typ úkolu, na kterém se chystáte pracovat, a ujistěte se, že nepijete příliš.

Stačí příliš mnoho jednoho a ztratíte výhody obou.

Zdroj: medium.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru