Dnes vyšlo 15 článků

Kauza WCA International: Šest tisíc poškozených a podvod ve výši 2,1 miliardy korun!

Kauza WCA International: Šest tisíc poškozených a podvod ve výši 2,1 miliardy korun!
Policie zahájila stíhání ve věci investiční společnosti WCA International. Jedna osoba a jedna firma jsou obviněny z podvodu ve výši přibližně 2,1 miliardy korun, který postihl přes šest tisíc klientů. Společnost, kterou vlastní podnikatel Matouš Polák z Frýdku-Místku, je nyní v úpadku. Za rozsáhlý podvod hrozí pachatelovi pět až deset let vězení. Případ řídí olomoucké vrchní státní zastupitelství a obviněný zůstává na svobodě.

Vyšetřovatelé uvedli, že společnost nabízela veřejnosti investice do svých produktů s možností zhodnocení vkladů investováním do měnových párů, světových indexů, komodit, cenných kovů a obligací významných společností nebo startupů a technologických nebo výrobních projektů.

„Po velmi rozsáhlém prověřování, které zahrnovalo vyhodnocení desítek tisíc bankovních a dalších informací, kriminalisté dospěli k závěru, že organizátor této trestné činnosti neuskutečňoval investiční činnost v takovém rozsahu, aby mohl přinést zhodnocení vkladů deklarovaným klientům,“ uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Dodal, že organizátor naopak využil značnou část vkladů pro osobní účely, včetně nákupu nemovitostí ve Spojených arabských emirátech, luxusních vozidel, motorového člunu, stříbrných slitků, telefonů a také k hrazení provozních nákladů obchodních společností, které ovládal. Policisté rovněž tvrdí, že vyplácel nadstandardní odměny finančním zprostředkovatelům, kteří do firmy přivedli investory.

Podle policie měl záměrem organizátor udržet celý systém v provozu co nejdéle a jeho činnost měla znaky tzv. Ponziho schématu. Princip těchto podvodů spočívá v tom, že investoři svěřují své peníze investičnímu fondu s vidinou vysokého zhodnocení, ale provozovatel fondu si peníze místo investování nechá a vyplácí z nich jen část některým investorům jako údajný zisk za účelem nalákání dalších klientů. Ve chvíli, kdy už ve fondu nezbudou žádné peníze, zkrachuje. Společnost poslal do konkurzu rozhodnutí pražského městského soudu z loňského února. Věřitelé si pak v září odhlasovali řešení úpadku formou reorganizace. Státní zástupkyně tehdy vyjádřila obavy, že dlužník může návrhem na povolení reorganizace sledovat nepoctivý záměr, snahu o prodlužování insolvenčního řízení a vyvádění majetku z personálně propojené společnosti WCA Holding, do níž směřovaly stovky milionů korun investorů dlužníka.

Photo source: www.pexels.com

Komentáře

Nahoru