Kauza Bison & Rose – propagace ČSOB a Poštovní spořitelny pomocí nefér taktik

Stážistka PR agentury Bison & Rose propagovala služby svých klientů ČSOB a Poštovní spořitelny pomocí nefér taktik: falešných blogů na blogovacích systémech iDNES, Lidovek a Deníku.

Podívejte se na tyto blogy (update: texty již byly smazané, ale zachytila je web.archive.org – viz odkazy). Můžete si tak klidně proklikat staré články a podívat se, jak vypadaly:

Na všech máme mladé dámy se zájmem o platební systémy. Dne 10. dubna napsaly hodně podobné texty: Přichází nová česká virtuální peněženka (bohužel již nelze dohledat tento konkrétní článek). Jmenuje se PaySec a A je to tu! Český PayPal se jmenuje PaySec. Ukázku přikládáme i zde. Jinak si stále můžete dohledat i diskuzi k tomuto článku.

A je to tu! Český PayPal se jmenuje PaySec

V České republice stále chybí jednoduchý a bezpečný on-line platební systém vhodný pro mikro i větší platby – obdoba amerického PayPalu. I já jsem tu po nějakém českém mikroplatebním systému volala. Volání je – zdá se – vyslyšeno. Tedy, nejspíš nejde o to, že by si nějaký bankéř přečetl mé nářky a během několika týdnů systém připravil, takový vliv si zase nepřisuzuju 🙂

Každopádně začátkem tohoto týdne se v médiích objevila celá řada informací o novém mikroplatebním systému pod názvem PaySec (čti: pejsek). Připravuje ho ČSOB, což dává naději, že by mohlo jít o vskutku komplexní řešení s dobrou podporou a vysokou mírou důvěryhodnosti. To se u peněz vždycky cení a bankéři jsou na bezpečnost obzvláště choulostiví. Možná i proto je bezpečnost (v podobě zkratky anglického slovíčka Security) součástí názvu nové služby.Už během letošního léta by prý PaySec měl umožnit platby u následujících obchodníků: Aukro.cz, i-legalne.cz, kosmas.cz, lekarna.cz, letuška.cz, StudentAgency a TicketStream. Obchodníky prý lákají nízké provize, které jsou prý nižší, než požaduje třeba právě PayPal.

Zajímavá bude nová internetová peněženka určitě i pro uživatele, protože za vedení účtu nebudou platit nic. Provozovatel si strhne za každou platbu jednu korunu, při dobíjení kreditu prostřednictvím platební karty zase dvě procenta z dobíjené částky. Celkem prý půjde kartu nabít až na sto tisíc korun. Systém je nastaven tak, že umožní pouze platby do výše kreditu, pokud peníze dojdou, bude třeba účet opět nabít, a to podobně, jako se to činí s předplacenými SIM kartami mobilních operátorů.

Žádné podrobnější informace o „pejskovi“ zatím neprosákly. Konkrétně by mě třeba zajímaly další možnosti dobíjení kreditu – třeba převodem či přímým vkladem hotovosti. I tak se ale těším a doufám, že přibude i obchodníků, kteří pejska akceptují, protože to vypadá, že se rychle rozšíří. Já určitě budu mezi prvními pejskaři. 😉

Připadá vám to málo průkazné? Podívejme se na ten nejstarší: Prémiové SMS: snadná cesta k velkému zisku versus Prémiové SMS: Zisk nad zlato. Autorky si opět vybraly stejné téma – a dokonce mají stejné nápady:

Franková:

„A tak mne v souvislosti s kritikou mobilních operátorů napadá pár otázek:
Opravdu musí být konečná cena stáhnuté hry dvakrát vyšší, než je její původní cena? Proč nám mobilní operátoři zatajují reálné ceny těchto produktů?A proč nezveřejňují statistiky, kolik prémiových SMS jejich klienti pošlou? Vážně u nás nemůže existovat jiný způsob plateb za obdobné služby?“

Koudelková:

„A tak mne v této souvislosti napadá pár otázek …
PROČ je konečná cena za stáhnutí hry v reálu dvakrát tak dražší, než je její původní hodnota?
PROČmobilní operátoři nezveřejňují statistiky, kolik prémiových SMS jejich klienti pošlou?
PROČ mobilní operátoři zatajují reálné ceny vyzvánění, obrázků, videí apod.?
PROČ se mobilní operátoři obohacují na dárcovských DMS zprávách?
PROČ v ČR neexistuje jiný způsob plateb za obdobné služby?“

Buď se autorky vykrádají, a nebo je autorem táž osoba. Pátráme dál

Domnělá Klára Franková má tričko s nápisem „Debian women“. Trocha gůglování a máme před sebou pravou osobu na fotografii, je jí doktorandka z University of Cambridge Hanna M. Wallach. „Jsem pěkně rozzlobená, že někdo takhle použil mou fotografii,“ odpovídá mi na dotaz, zdali je na fotografii ona. Nedivím se jí. Bohužel má tu smůlu, že její fotka je třetí v Google Images na slovo „girl“. Alespoň tipuju, že tak se její fotka dostala na falešný blog. Teď už zbývá jen rozřešit, kdo za to může.

Díky pomoci lidí z dotčených médií jsem zjistil, že některé IP adresy bloggerek jsou stejné. Jedna z IP adres patří PR agentuře Bison & Rose. A to je zajímavé. Bison & Rose totiž zastupují ČSOB a Poštovní spořitelnu, tedy banky, které spouštějí platební systém, jenž falešné blogy vítaly v nejnovějších zápiscích.

Krom toho se na falešných blozích naváží do mBank, přímé konkurence ČSOB a Poštovní spořitelny. „V našich systémech logicky žádná Klára Franková není a nikdy nebyla – protože je to celé vymyšlené: od A do Z,“ napsal mi k tomu Adam Zbiejczuk z mBank (dodatek: a můj kamarád, viz disclaimer pod textem). „PR pracovníci využili naší otevřenosti a z různých negativních reakcí z mFóra, které je naším zcela otevřeným a necenzurovaným komunikačním kanálem, šikovně využili různé negativní připomínky a přetavili je v jednu hororovou příhodu,“ píše blogger mBank.

Agentura Bison & Rose tedy zneužila média k nekalé propagaci, nepřijatelným způsobem manipulovala čtenáře, zneužila cizí fotografie a očerňovala konkurenci. Mají co vysvětlovat…

Firmu jsem požádal o vyjádření. V něm tvrdí, že falešné blogy tvořila stážistka, od jejího počáníní se distancují a ukončili s ní spolupráci.

„Autorka opravdu fungovala v agentuře jako stážistka. Agentura od ní získala ujištění, že šlo o její čistě soukromou aktivitu, která nesouvisela s obsahem naší spolupráce. Naše počítače navíc využívala pouze náhodně. Od těchto jejich aktivit se agentura distancuje. Na základě vašeho zjištění jsme s ní dnes ukončili spolupráci a zároveň jí doporučili, aby tyto blogy ukončila, případně sloučila pod jedinou pravou identitu.“ (Roman Šmíd, Managing Director)

Zdali to byl opravdu čistě její nápad, to nechám zatím bez komentáře. Rád bych si s ní ale popovídal. Nejsem si jistý, proč by takovou věc dobrovolně dělala. Taky nevím, jestli mě reakce B&R dostatečně uspokojila a jestli by neměli přiznat větší zodpovědnost za chování své stážistky a omluvit se všem, kterých se falešný blog dotkl: čtenářům, osobám na fotografiích, konkurenci a médiím. O pokračování kauzy se možná postará mBank, která „zvažuje další kroky,“ jak píše Adam Zbiejczuk.

Aktualizace: Disclaimer

Aby čtenář měl všechny informace, musím dodat několik upozornění. Je to sice jen blog, ale je fér to zmínit. Autor článku má slabé pouto s úplně všemi zúčastněnými:

  • iDNES: udělal jsem pro ně jednu konzultaci ohledně online zpravodajství
  • Lidovky: přispíval jsem do nich
  • Deník: obtýden tam mám sloupek
  • Lupa: pro jejího majitele, firmu iinfo dělám školení, na Lupu jsem přispěl čtyřmi články
  • mBank: pro ni jsem nikdy nic neudělal a nemam u nich ani účet, mBank je mi ukradená, ale zmíněný Adam Zbiejczuk je můj kamarád.
  • Bison & Rose: spolupracoval jsem s nimi během mého působení v Respektu, připravovali pro nás tiskové zprávy a absolvoval jsem jejich školení. Byli milí.

Zdroj: https://online.zurnalistika.cz/tag/lidovkycz/

Komentáře

Nahoru