Kauza Autonomy – americký počítačový gigant Hewlett-Packard čelí žalobě

Americký počítačový gigant Hewlett-Packard čelí žalobě kvůli loňskému převzetí britské firmy Autonomy, jak stojí ve zprávách od Reuters, DPA a BBC. Společnost Hewlett-Packard totiž minulý týden oznámila, že kvůli nesrovnalostem v účetnictví společnosti Autonomy je nutné odepsat 8,8 miliardy dolarů (přes 170 miliard Kč).

Po oznámení této zprávy šly akcie firmy následně prudce dolů (o přibližně 12-15%). A to se nelíbilo jednomu z investorů, který kvůli tomu podal na HP žalobu. Domnívá se totiž, že Hewlett-Packard o nesrovnalostech v účetnictví firmy Autonomy věděl již dříve, ale tuto informaci před akcionáři zatajil. Žalující strana proto požaduje odškodné pro všechny investory, kteří nakoupili akcie Hewlett-Packard mezi loňským srpnem a letošním listopadem.

Společnost Hewlett-Packard loni koupila firmu Autonomy za více než 11 miliard dolarů. Fimr byla založena v roce 1996 a stala se jednou z největších softwarových firem ve Velké Británii.V dubnu v roce 2000 se firma rozhodla jít na burzu. V roce 2011 ji pak skupuje HP.

Nyní tvrdí, že firma falšovala své účetnictví. Proti tomu se důrazně ohradil bývalý ředitel společnosti Autonomy Mike Lynch, který tvrdí, že ještě před pohlcením jeho firmy společností Hewlett-Packard prováděla důkladnou účetní prověrku jejich firmy (na té se podílely opravdu velké auditorské firmy – KPMG, Barclays a Perella Weinberg). Nárážel také na fakt, že spíše to vypadá, že se HP snaží odpoutat pozornost od svých hospodářských výsledků, které jsou nejhorší v jejich 70leté historii (ztráta HP za čtvrté čtvrtletí vyčíslená na 6,85 miliardy, třetí čtvrtletí bylo ještě o necelé dvě miliardy horší).

Zdroj: BBC.co.uk

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru