Katalogy www stránek: Co to je, k čemu slouží a jak se dají využít?

Katalogy www stránek: Co to je, k čemu slouží a jak se dají využít?

Narazili jste na internetu někdy na internetové katalogy webových stránek, kde jsou tisíce do kategorií rozčleněných webových stránek? Můžete si vybrat, můžete vyhledávat, můžete někdy i hodnotit a samozřejmě můžete i web přidat. Je však otázkou, zda-li mají tyto katalogy smysl a je potřeba je skutečně využívat?

V tomto článku se zaměříme právě na toto odvětví internetového života a řekneme si k nim více informací a jak si katalog založit, jaký použít systém, kde katalogy najít a jak nám dokáží pomoci. I my jeden máme.

Co to jsou katalogy www stránek?

Jak už sám název říká, jedná se o katalogy různých webových stránek, kde můžou návštěvníci přidávat svoje vlastní webové stránky a v konečném důsledku i jiné weby vyhledávat. Weby jsou nejčastěji rozčleněné do několika kategorií s různou tématikou, v různých případech je pro jeden web možno využít i více kategorií, jindy jen jedna. Web v katalogu nalezneme pod nadpisem, který nejčastěji odkazuje na daný web, dále s popiskem webové stránky, obrázkem, který se často vygeneruje sám a případně  i jinými funkcemi.

RostWorld má od 20. června 2009 také svůj katalog webových stránek, kde je již přes 3000 webových stránek schvalovaných jednou až dvakrát za 24 hodin a podívalo se na něj již přes 12.000 lidí. Svůj web můžete přidat zde.

Jak si založit svůj vlastní katalog?

Pro vytvoření vlastního katalogu existuje řada systémů a to i volně dostupných nebo placených. Jako první si uvedeme jeden placený a tím je eSyndiCat, který je možno zakoupit za pár dollarů a řadí se mezi nejlepší systémy pro tvorbu a správu podobných webů. Nemáte-li však zájem do vašeho katalogu investovat, doporučit Vám můžeme snad nejrozšířenější systém FreeGlobes, který využíváme i my a jsme s ním poměrně spokojeni. Nevýhodou je však jeho instalace a některé chyby v systému samotném. Právě to poměrně kazí pověst tohoto systému a někteří volí třeba známý WordPress. Ano, i ten se dá podobně využít díky pluginu Directory Script, jehož demo naleznete například zde. Systémů existuje určitě více.


Objevit.cz v katalogu RostWorld.cz

Pomohou nám však podobné katalogy?

Ano, ale i ne. Výhodou katalogů je, že Vám vlastně vytvoří zpětný odkaz. Ten je však zabořený někde ve skrumáži jiných webů a proto je většinou z hlediska uživatelského těžko vyhledatelný. Proto z katalogů získáte minimum návštěv. Pomoci by Vám však měly z hlediska ranků Vašeho webu, tedy navýšením PageRanku, S-Ranku a dalších. Větší katalogy, například katalog Seznamu, však pomohou i z hlediska návštěvnosti a při troše snahy by neměl být problém získat z něj desítky lidí denně.

Určitě však nelze říci, že jsou katalogy zcela k ničemu. Dnes a denně jsou využíváni a poměrně dobře se s nimi i podniká. Existují internetové služby typu Registrátorka.cz, kde Vám zaregistrují web do jednoho katalogu za 5 Kč. Povětšinou se weby registruji do 100 a více katalogů v rozmezí České republiky. Zákazníci hledí i na ranky oněch katalogů, jelikož někteří například nechtějí registrovat svoje weby do katalogů s nulovými ranky a podobně. Pomoci Vám může například seznam katalogů, kde můžete katalogy porovnávat, přidat svoje nebo se vykašlat na různé placené služby a registrovat postupně sami.

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru