Kaspersky Lab varuje, že byste neměli používat jedno heslo pro všechny online účty

Internetoví uživatelé po celém světě podceňují ochranu hesly v online prostředí a volí velice slabá hesla. Společnost Kaspersky Lab provedla průzkum, z něhož vyplývá, že se uživatelé zbytečně vystavují rizikům tím, že používají slabá či opakující se hesla.

Z průzkumu je zřejmé, že uživatelé používají jedno heslo pro několik online účtů, používají jednoduchá a snadno rozluštitelná hesla a nechávají své prohlížeče zapamatovat si hesla ke svým účtům.

call-1866884_1280

Zdroj: Pixabay

Téměř každý pátý internetový uživatel čelil pokusu o nabourání do účtu, přičemž pouze nepatrné procento z nich dodržuje doporučená pravidla pro vytváření bezpečných hesel. Pouze třetina uživatelů má pro každý účet jiné heslo. Každý desátý používá pouze jedno heslo pro všechny účty v online prostředí, což je skutečně alarmující. Pokud totiž dojde k prolomení hesla u jednoho účtu, hacker se může nabourat do všech ostatních účtů naprosto bez problémů.

Problémem jsou také slabá hesla. Pouze 47 % lidí používá v heslech kombinaci malých a velkých písmen a 64 % kombinuje písmena a čísla. Nedostatečně silná hesla používají lidí i přesto, že se domnívají, že by internetové bankovnictví (51 %), e-maily (39 %) a účty v online obchodech (37 %) měly být chráněny silnými hesly.

Z průzkumu je dále zřejmé, že uživatelé se nechovají zodpovědně při zacházení s hesly. Velice často je posílají druhým osobám, nebo si nechávají pamatovat hesla v prohlížečích, což je riskantní.

„Lidé stále dělají zbytečné chyby, co se týče online hesel. Nejlepší heslo přitom nenajdete ve slovníku. Skládá se totiž z malých a velkých písmen, čísel a interpunkčních znamének. Je ale pochopitelné, že je v dnešní době těžké si taková hesla zapamatovat, když má každý řadu online účtů. Proto doporučujeme používat spolehlivá řešení pro správu hesel, která jednak pomohou uživatelům vytvořit silná hesla a zároveň si je i zapamatovat. Výrazně se tak snižuje riziko nabourání účtů,“ shrnuje základní pravidla Jan Sekera, regionální manažer Kaspersky Lab.

Zdroj: Tisková zpráva

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru