Dnes vyšlo 15 článků

Kanadský kouř nad Českem: Slunce může zářit v netypických barvách

Kanadský kouř nad Českem: Slunce může zářit v netypických barvách

Kouř z rozsáhlých lesních požárů, které aktuálně sužují Kanadu, se během uplynulého týdne přesunul až nad evropský kontinent a v pondělí by mohl ovlivnit vzhled ranní a večerní oblohy nad Českem. Slunce při východu a západu může mít kvůli přítomnosti jemného prachu ve vyšších vrstvách atmosféry neobvykle zabarvený odstín. Tento jev ale nemá vliv na kvalitu vzduchu, který lidé dýchají.

Na sociální síti X na to upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který očekává nejvyšší koncentraci drobných prachových částic právě v pondělí. V dalších dnech už by jejich množství mělo výrazně klesnout. Díky nedávnému deštivému počasí je navíc aktuální stav ovzduší v Česku hodnocen jako velmi dobrý.

Meteorologové označují situaci za ukázku tzv. dálkového transportu znečištění – tedy toho, že látky se atmosférou mohou přesouvat i na tisíce kilometrů. Již během sobotního večera si někteří lidé mohli všimnout oranžového zabarvení Měsíce, způsobeného právě tímto kouřem. Podobně může i pondělní obloha působit zakaleně a netypicky barevně, především dopoledne, kdy má být kouře nejvíce.

Požáry, které vypukly v květnu, se šíří kanadskými provinciemi Saskatchewan, Manitoba a Ontario. Vynutily evakuaci tisíců lidí a narušily například těžbu ropy. Přenos kouře do Evropy však není ojedinělý – do Česka se už v minulosti dostaly například částice saharského prachu nebo znečištění z domácího vytápění v Polsku.

Při hoření se do ovzduší dostávají škodlivé látky jako jemný prach, oxid uhelnatý, oxidy dusíku nebo karcinogenní sloučeniny ze skupiny aromatických uhlovodíků. Největší riziko představují prachové částice, které mohou proniknout hluboko do lidského dýchacího ústrojí. Pokud se však tyto látky nacházejí ve vyšších vrstvách atmosféry, není jejich vliv na zdraví bezprostřední. Vnímat je lze spíše opticky – jako zákal na obloze, který může snížit výkon solárních panelů nebo mírně ovlivnit teploty během dne.

Zdroj foto: www.pexels.com

Komentáře

Nahoru