Kanadská vláda špehuje sociální sítě svých obyvatel

Minulý měsíc unikly informace o tom, že kanadská vláda ročně posílá 2 miliony požadavků na uživatelská data telekomunikačním společnostem. Teď vychází najevo, že také sleduje lidi na Facebooku a Twitteru. Ale ono to vlastně není nic šokujícího. Vždyť nás v poslední době špehuje už kdekdo. A kanadská vláda určitě nebude jediná. Kdo ví, kdo špehuje nás tady v Česku.

V únoru napsala Chantal Bernier, kanadská komisařka pro ochranu soukromí, prezidentovi Terasury Board, že vláda sbírá uživatelská data, možná i porušuje kanadský zákon o ochraně osobních údajů.

„Zaujalo mě to,“ píše Bernier. „Rostoucí počet vládních institucí sbírá veřejně dostupné osobní informace ze sociálních sítí bez jakéhokoliv vysvětlení, že by je měli k nějakému programu nebo jiné činnosti. Jsme svědky toho, že osobní údaje ze sociálních sítí jsou vládními institucemi shromažďovány bez ohledu na jejich aktuálnost a bez pocitu zodpovědnosti.“

I veřejné informace mohou být osobní

Bernier se také snaží připomenout důležitou skutečnost. To, že jsou informace veřejné, neznamená, že nejsou osobní. Vzhledem k tomu, že uživatelé sociálních sítí předpokládají určité soukromí, mělo by podle ní být povinností ministerstev zdůvodnit, proč data shromažďují, a bezpečně je uchovávat.

Díky Edwardu Snowdenovi je všeobecně známo, že ve Spojených státech občany na sociálních sítích vládní agentury sledují. V Kanadě však zůstala situace klidná. Tedy až doposud. Objevily se samozřejmě menší skandály – třeba ohledně wifi na jednom letišti, ale země zůstala do značné míry v klidu. Během posledních dvou týdnů je ale všechno jinak. A Kanaďané se samozřejmě s příchodem takových zpráv bouří:

comment-canada

Zdroje: Motherboard, The Star

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru