Dnes vyšlo 1 článků

Kam se starými pneumatikami?

Kam se starými pneumatikami?

Staré pneumatiky dosloužili, ale je tu známá nerudovská otázka – kam s nimi? Nabízí se několik možností. Pojďme se společně podívat, co dělat s použitými pneumatikami. 

Takhle opravdu ne!

Někteří lidé bez skrupulí naloží pneumatiky do auta a odvezou je na nějaké příhodné místo k lesu, kde je vyhodí. Za tento hloupý nápad hrozí tučná pokuta, ale jelikož je téměř nemožné dopadnout viníka přímo při činu, velká část hříšníků se nakonec pokutě vyhne.

Další skupinu lidí tvoří ti, které sice tíží svědomí při znečišťování přírody, ale stejně se s likvidací starých pneumatik nechtějí zbytečně zatěžovat. Odvezou tedy pneumatiky pod rouškou tmy k nejbližšímu pneuservisu a nechají je před vraty. Už to sice není tak zavrženíhodné jako vyhození pneumatik do lesa, ale i tak se dotyční pouze zbavují odpovědnosti a starost přenášejí na zaměstnance autodílny.

Kam se starými pneumatikami

 

Nejhorší možný způsob, jak se zbavit pneumatik, je jejich vyhození do přírody. Odevzdejte je raději v místě zpětného odběru a umožněte jejich další využití.

Pneumatiky můžete odevzdat zdarma

Řešením je zpětný odběr pneumatik. Má totiž v podstatě stejnou oporu v zákoně jako odběr vysloužilých elektrospotřebičů, jen se o něm tolik neví. Zákon o odpadech říká, že každý prodejce či výrobce pneumatik má povinnost umožnit bezúplatný zpětný odběr pneumatik. Buď individuálně (tedy technicky a organizačně na svoje náklady), nebo prostřednictvím kolektivního systému, kdy odběr pro zapojené společnosti zajišťuje jedna právnická osoba, oprávněná k provozování kolektivního systému zpětného odběru.

Seznam všech odběrných míst je dostupný na webu Ministerstva životního prostředí. Takto vybrané pneumatiky se dále recyklují a po zpracování se využívají například jako povrch závodních drah nebo dětských hřišť.

Možná vás napadlo, že lze staré pneumatiky odvézt také do sběrného dvora. Vybrané sběrné dvory to sice umožňují, ale bývá to zpravidla za poplatek za každou odevzdanou pneumatiku.

Pokud už vám tedy staré pneumatiky dosloužili, odevzdejte je v některém ze sběrných míst a navštivte náš e-shop, kde si můžete vybírat ze stovek modelů letních i zimních pneumatik, ocelových či hliníkových kol a příslušenství, jako jsou například sněhové řetězy, autodoplňky či povinná výbava. A jestli si nevíte rady, jak vybrat vhodné pneumatiky pro váš vůz, přečtěte si náš starší článek.

Zdroj, text/foto: pixabay.com 

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru