Kam nahrát svoje video? Youtube zdaleka není jedinou možností!

Kam nahrát svoje video? Youtube zdaleka není jedinou možností!

S rostoucí rychlostí internetu se s videem setkáváme stále častěji. Patrně nejznámějsí službou, která umožňuje online sdílení a přehrávání videa, je YouTube, provozované ještě známějším Googlem. Existují ovšem i jiné, více či méně známé, služby s obdobnou funkčností. Pojďme si je představit!

Jakmile je řeč o online videu, YouTube zkrátka nelze vynechat. Jedná se totiž bez diskuzí o jedničku na trhu a to dokazují i některé zajímavé statistiky. V současnosti na něm totiž každou minutu přibyde neuvěřitelných 60 hodin záznamu a za den na něm lidé přehrají zhruba 4 miliardy videí. S těmito čísly, které si zřejmě neumíme ani představit, je zřejmé, že pro konkurenci mnoho místa nezbyde. Přesto tu nějaká je…

Vimeo

Služba Vimeo byla založena v roce 2004 pány Jakob Lodwick a Zach Klein. Na rozdíl od jiných online úložišť videa je cílena především na fanoušky filmů, umělce  a další kreativce. Přestože u nás není tento web příliš známý, jeho návštěvnost přesahuje dvacet milionů návštěvníků měsíčně.

Vimeo

Vimeo nás vítá jako nového návštěvníka

Dailymotion

Zřejmě největším konkurentem YouTube je právě web Dailymotion, což je druhá největší služba tohoto druhu vůbec. Jednotliví tvůrci, tedy například filmová studia nebo televizní stanice, sem mohou nahrávat videa neomezené délky (i v HD kvalitě).

Dailymotion

Největší konkurent YouTube se od něj designem docela odlišuje

Metacafe

Na Metacafe, u nás opět nepříliš známé, celosvětově zavítá přes 40 milionů uživatelů měsíčně. Najdeme zde převážně různá kratší videa, jako třeba videoklipy nebo výňatky ze sportovních utkání. Zhruba třetina všech návštěvníků ovšem pochází z USA – očekávejte tedy spíše obsah populární v Americe.

Metacafe

 Titulní stránka služby Metacafe

Megavideo (dnes již historie)

Služba s prostým názvem Megavideo byla spojena s weby jako Megaupload, Megapix a mnoha dalšími. Její činnost ovšem byla ve velmi nedávné době pozastavena (spolu s dalšími zmiňovanými) kvůli hromadnému porušování autorských práv. Je otázka, zda bude někdy provozována znovu.

 Megavideo

Na Megavideo se dnes již bohužel nedostaneme

Facebook

Videa je možné jednoduše sdílet i přes Facebook. Ačkoliv to není služba určená výhradně pro sdílení multimediálního obsahu, stejně může být v řadě případů užitečná. Nahrát na něj video je totiž jednoduché, jde to jednoduše i z mobilního telefonu a okamžitě jej uvidí vaši přátelé – pro sdílení pouze s nimi se tedy jedná o zřejmě nejlepší možnost.

Zůstanete u YouTube?

Jak vidíte, existuje mnoho dalších serverů, které YouTube různým způsobem konkurují. Největší hrozbou pro něj je Dailymotion, ale ani to zdaleka není dostatečně známé na to, aby si kvůli němu muselo dělat vrásky. Pokud ovšem máte proti YouTube určité výhrady a z nějakého důvodu jej odmítáte používat, můžete klidně přejít jinam. Podobných služeb existuje opravdu hodně a dveře u nich máte vždy otevřené.

Komentáře

Nahoru