Dnes vyšlo 15 článků

Kam na internet nahrát své fotografie z dovolené?

Kam na internet nahrát své fotografie z dovolené?

V dnešní době je již samozřejmostí, že se chcete o své zážitky podělit se svými známými a blízkými. Kam ale fotografie nahrát, aby se na ně mohli podívat i ostatní?

E-Disky

Na internetu najdeme mnoho služeb, které poskytují úložný prostor pro ukládání souborů. Jeden z nejrozšířenějších a nejpoužívanější u nás je Uloz.to. Na něj může kdokoliv nahrát soubory a nabídnout příslušný odkaz svým přátelům. Soubor je možné zaheslovat a umožnit tak přístup k souboru opravdu pouze vybraným lidem. Toto řešení ale není to pravé. Fotografie by měly být k dispozici bez nutnosti stažení, ale tento způsob vyžaduje stažení všech fotografií do počítače.

Dalším, dle mého názoru skvělým, nástrojem pro uskladňování souborů je nově spuštěná služba Google Drive. Ta umožňuje nahrát na internet soubory o velikosti až 5GB, případně si za pár dolarů měsíčně si můžete prostor navýšit na 25GB. Google Drive poskytuje přesně to, co je potřeba k omezení přístupu k fotografiím. U každé složky s fotografiemi můžete nastavit, který uživatel má k nim přístup. Oproti jiným službám, kde jdou fotky zaheslovat, se tímto zbavíte otravné povinnosti předávat hesla všem, co se chtějí na fotografie podívat.

Bohužel uživatelé využívající tuto službu musí mít email u Googlu. K fotografiím pak můžete přistupovat z webového rozhraní (v prohlížeči), kde je můžete rovnou prohlížet nebo pomocí aplikace Google Drive, která vytvoří ve vašem počítači složku do které se budou automaticky stahovat fotografie z účtu na Google Drive.

Úložiště fotografií

Přímo určené k nahrávání fotografií jsou některé služby, jako je například velice známé Rajče.net. Toto úložiště obstarává server idnes.cz. Pro nahrání fotografií na Rajče ve větším množství potřebujete program, který je ke stažení přímo na jejich stránkách. Přes něj pak jednoduše a efektivně spravujete veškerá svá alba a fotografie. Pro nahrání menšího počtu fotek pak můžete využít i webové rozhraní. Stejně jako na většině úložišť fotografií i zde můžete svá alba zaheslovat a schovat je tak před veřejností. Rajče.net také umožňuje komentování fotografií.

Dalším hodně využívanou službou je Google Picasa. Oproti Google Drive je tato služba přímo určena pro nahrávání a sdílení fotografií. Jak už je u Googlu zvykem, všechny jejich služby jsou vzájemně propojeny a ani u Picasa tomu není jinak. Pomocí Picasy tedy můžete jednoduše sdílet své fotografie na Google+ nebo je posílat emailem. Na fotografiích nahrané na picasa.google.com můžete dále označovat své přátele ze sociální sítě Google+. Označeným uživatelům se pak fotografie zobrazí na “zdi” a mohou se jedním kliknutím dostat do celého alba. Ke službě Picasa se také váže stejnojmenná aplikace, která uživatelům umožňuje upravovat fotografie přímo u sebe v počítači. Uživatel pak může upravené fotografie z programu nahrát do alba.

Poslední službou, která opravdu stojí za zmínku je Flickr od Yahoo. Tato služba je spíše určena ke sdílení s celým světem než k předávání fotografií pár lidem. Flickr umožňuje přihlásit se Google nebo Facebook účtem. Po nahrání fotografií pak tedy lehce můžete toto album sdílet na Facebooku nebo Google+. Nicméně to je možné i z Rajčete nebo Picasy. Yahoo ale jako jediné úložiště nabízí aplikace pro mobilní telefony, pomocí kterých můžete nahrávat fotografie odkudkoliv. To je ale opět možné i bez aplikace a pouze s přístupem na internet.

Sociální sítě

V dnešní době jsou velkým fenoménem sociální sítě. Mezi ty největší s možností nahrát fotografi patří Facebook a Google+.  Google+ nahrává fotografie na Picasu, která byla popsána výše, podíváme se tedy pouze na Facebook.

Facebook je zřejmě nejznámější a nejpoužívanější sociální sítí na světě. Máte tedy téměř jistotu, že fotografie uvidí všichni vaši přátelé. I na Facebooku existuje (i když to využívá – alespoň u nás – pouze minimum uživatelů) filtrování uživatelů, kteří budou mít přístup k fotografiím. Nastavit tak můžete, že k fotografiím se dostanou pouze vaši přátelé, účastníci některé ze skupin nebo konkrétní uživatelé.

Facebook také, stejně jako Google+, umožňuje označit na fotografii vyfotografované osoby. Tyto fotky tak budou nejen ve vašem albu, ale i na jejich profilu. Na Facebooku je, oproti jiným, velmi vyzdvižen smysl komentářů. Komentáře pak nejsou jenom názory jednotlivých uživatelů, ale rozvíjejí se do diskuzí týkající se fotografie.

Závěrem

Jak je vidět, je spousta možností, kam nahrát své fotografie z dovolené. Kterou možnost si vyberete, je pouze na vás. Jestli vám jde o předání fotografie bez jakékoliv zpětné interakce, vyberte některý z E-disků, pro sdílení s přáteli vyberte Rajče a jiné, a pokud si hovíte v sociálních sítích vyberte Google+ nebo Facebook.

Komentáře

Nahoru