Dnes vyšlo 15 článků

Kam investovat milion korun

Kam investovat milion korun

Nízké úrokové sazby u vkladových produktů přinášejí investorům signál, že by se měli porozhlédnout po výhodnější investici. Startovací kapitál činí jeden milion korun.

Vycházejme z modelové situace, ve které chceme milion korun smysluplně zhodnotit. Například banka ČSOB aktuálně nabízí Termínovaný vklad s úrokem 0,35 %. Kdybychom peníze nechali na tomto depozitu, za rok se nám zvýší hodnota původního vkladu o 3500 korun (mínus 15procentní srážková daň, takže čistý výnos bude 2975 Kč).

Investiční záměr: Kupujeme byt

Za milion korun lze koupit v Praze malý byt (nejčastěji garsoniéru nebo 1+kk) okolo 20 metrů čtverečních. S trochou štěstí se dá byt pronajmout za 7000 Kč bez započtení poplatků za energie, vodu, internet apod. Ročně lze na nájemném získat 84 tisíc. V řeči čísel jde o hrubý výnos 8,4 %, který se ještě musí zdanit. Čistý výnos této investice se bude pohybovat okolo 4 až 5 %.

Spořicí státní dluhopisy

Další možností je nákup spořicích státních dluhopisů. V optimálním případě při jejich držení po celou dobu splatnosti můžete získat zhruba tříprocentní výnos před zdaněním 15procentní srážkové daně.

Webový projekt

Milion můžete investovat do podnikání. Třeba do webového projektu, jaký může být e-shop nebo internetový magazín. Nezbytnou podmínkou tohoto počínání je bezchybný podnikatelský plán a projektové financování.

Zmíněný milion však neinvestujte pouze do tohoto projektu. Nechte si dostatečně velkou finanční rezervu na vaše běžné měsíční životní výdaje. Častou chybou začátečníků bývá, že veškeré peníze použijí pro podnikání, aniž by přemýšleli nad tím, z čeho budou žít. Podnikání přináší příjmy až po nějakém čase. Do té doby je tento čas nutné překlenout z vlastních úspor.

Zhodnocení může být vyšší než u předešlých možností. V některých případech můžete získat zpět původní investici, případně ji ještě zvýšit. O výnosy v řádech desítek či stovek procent v případě opravdu dobrého webového projektu nemusí být nouze.

Obrázek převzat z: Photo Credit: swisscan via Compfight cc

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru