Dnes vyšlo 15 článků

Kalifornie: největší elektrárna s využitím odpadu a tvorbou obnovitelného vodíku

Kalifornie: největší elektrárna s využitím odpadu a tvorbou obnovitelného vodíku

Lancaster, Kalifornie, je místem, kde má BYD svoji továrnu na kamiony a autobusy v USA, ale brzy to bude mít další rozměr. Bude spoluvlastníkem největšího zařízení na výrobu obnovitelného vodíku na světě. Elektrárna bude produkovat třikrát více vodíku než jakékoli jiné zařízení na světě. Výstavba by měla začít na začátku příštího roku a měla by být uvedena do provozu do konce roku 2022. Výroba v plném rozsahu je naplánována na začátek roku 2023.

Vodíkový závod bude spoluvlastníkem SGH2, dceřiné společnosti Solena Group, a použije svou technologii plazmového vylepšeného zplyňování k přeměně biogenních odpadních materiálů, jako jsou plasty, papír, pneumatiky a textilie, na vodík, aniž by použil jakoukoli energii získanou externě. Po dokončení SGH2 vyprodukuje 11 000 kilogramů „zeleného“ vodíku denně nebo 3,8 milionu kilogramů ročně – třikrát více než jakékoli jiné zařízení na výrobu obnovitelného vodíku na celém světě.

„Proces zplyňování v SGH2 používá proces tepelné katalytické přeměny optimalizovaný pro plyn obohacený kyslíkem. V komoře katalyzátoru na zplyňovacím ostrově vytvářejí plazmové hořáky tak vysoké teploty (3500 ºC – 4 000 ºC), že se odpadní surovina rozpadá na své molekulární sloučeniny bez spalování popela nebo toxického popílku. Když plyny vystupují z komory s katalyzátorovým ložem, molekuly se vážou do vysoce kvalitní biosyngy bohaté na vodík bez dehtu, sazí a těžkých kovů.

„Syngas poté prochází systémem absorbce tlaku a výkyvu, což má za následek vodík o čistotě 99,9999%, jak je vyžadováno pro použití ve vozidlech palivových článků Proton Exchange Membrane. Proces SPEG extrahuje veškerý uhlík z odpadní suroviny, odstraňuje všechny částice a kyselé plyny a neprodukuje žádné toxiny ani znečištění. Konečným výsledkem je vysoce čistý vodík a malé množství biogenního oxidu uhličitého, který nepřispívá k emisím skleníkových plynů. “

„Berkeley Lab provedla předběžnou analýzu uhlíku v životním cyklu, která zjistila, že pro každou tunu vyrobeného vodíku technologie SPEG snižuje emise o 23 až 31 tun ekvivalentu oxidu uhličitého, což je o 13 až 19 tun více oxidu uhličitého na tunu než jakákoli jiná zelená vodíkový proces, “říká společnost. “A vodík SGH2 je pětkrát až sedmkrát levnější než jiný zelený vodík.” Bude to stát přibližně stejně jako vodík vyrobený ze zemního plynu, říká generální ředitel SGH2 Robert Do.

“Pokud budeme i nadále vyrábět energii tak, jak jsme byli, nebudeme tady za 50 let,” řekl nedávno Los Angeles Times starosta Lancaster R. Rex Parris. Jako starosta Parris také pomohl městu přejít od jeho soukromého elektrického zařízení a koupit více obnovitelné energie. Parris říká, že jeho město hledá způsoby, jak zajistit lepší budoucnost, protože každý se vyrovná s kronavírusovou krizí. “Víme, že oběhová ekonomika s obnovitelnou energií je cesta, a my jsme se postavili za alternativní energetický kapitál světa.”

 

Zdroj, foto:  cleantechnica.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru