Jste připraveni platit za YouTube?

Jste připraveni platit za YouTube?

YouTube zvyšuje své úsilí vydělávat z nejoblíbenějších kanálů. Tisíce tvůrců na YouTube nyní budou moci zahájit placené kanály. Měsíční poplatek si budou moci určovat sami, nejméně to však bude $0,99.

Jaké budou podmínky?

Iniciativa placených kanálů se objevila již v květnu. Tenkrát se ovšem jednalo o pilotní program, do kterého bylo zapojeno jen několik desítek známých značek jako třeba Sesame Street nebo Professional Golf Association. Od teď budou moci vybírat poplatek za přístup ke svému obsahu všichni verifikovaní uživatelé, kteří mají více než 10 000 odběratelů.

youtube-paywall

Ceny předplatného si mohou určovat sami tvůrci, konečné rozhodnutí má však YouTube. Každý kanál rovněž bude muset nabízet čtrnáctidenní zkušební dobu zdarma.

Původní verze říkala, že YouTube tvůrci s více než 10 000 odběrateli si budou moci své kanály „přeměnit“ na kanály placené. Ve skutečnosti ale budou muset vytvořit nové kanály pro placený přístup.

Co z toho bude mít YouTube?

Mluvčí YouTube prozradil, že výnosy z předplatného se budou dělit mezi YouTube a uživatele. Model dělení je podobný tomu pro příjmy z reklam. YouTube sice nepopisuje přesné dělení příjmů z reklam, ale hlásí, že v tomto případě půjde o 55% pro tvůrce a 45% pro YouTube.

Googlem vlastněná video platforma investuje s cílem zlepšit kvalitu svého obsahu, snaží se nalákat inzerenty pryč od televize. V posledních dvou letech utratil YouTube nejméně 300 milionů dolarů na výrobu a marketing stovky originálních kanálů. Má také vlastní výrobní studia, které mohou používat tvůrci videí, v Los Angeles, Londýně a Tokiu. V roce 2014 se v New Yorku otevře další.

Zdroj: Business Time, Exposure Ninja

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru