Jsou superpotraviny jen trendem na internetu?

Pokud nežijete na jiné planetě, nejspíš jste už něco slyšeli či četli o tzv. superpotravinách. Zmiňuje se o nich většina YouTuberů a bloggerek, nejen těch, co se věnují jídlu. Je to jen trend, nebo byste je skutečně měli zařadit do své stravy?

Superpotraviny, nebo také super zdravé potraviny, jsou v podstatě normální plodiny. Velkou spoustu z nich běžně konzumujete, jen prostě nevíte o jejich extra zdravých účincích. Superpotraviny totiž obsahují vysoké množství antioxidantů, vlákniny, živin, proteinů, vitamínů, enzymů atd.

Co mezi ně patří?

Z těch běžnějších potravin, které už jste nejspíš někdy ochutnali, jsou to třeba ovesné vločky nebo dýňová semínka. Dále kupříkladu mandle, lískové oříšky, hlíva ústřičná, brusinky, rakytník a mnoho dalších. Není tedy pravda, že superpotraviny musí být vždy drahé a nedostupné. Mnoho jich roste i přímo v Česku.

dynova_seminka

Dýňová semínka jsou známá odnepaměti

Všimněte si, že jde o různá semínka, ořechy, obiloviny, luštěniny a plody bez další úpravy. Je na nich tedy založena i raw strava, a proto je zakoupíte v mnohých obchodech zaměřujících se na tuto oblast stravování – např. rawmarket.cz.

Nevěřte všemu, co na internetu čtete

Na internetu se však o superpotravinách často mluví jako o něčem nadpřirozeném a úplně neskutečně skvělém. Aby působily ještě velkolepějším dojmem, jsou mezi ně řazena chia semínka, acai, kustovnice čínská a další plody nejrůznějších rostlin, které možná ani neznáte.

chia-seminka

Chia semínka jsou ideálním příkladem potraviny, která se nedávno jako by objevila odnikud

Nenechte se však zmýlit. Chcete-li jíst superpotraviny, nemusíte za ně dávat velké peníze. Klidně vsaďte na ty české, lépe dostupné. Pamatujte však na to, že lidský jídelníček by měl být pestrý a vyvážený. Superjídlo vám rozhodně nedodá všechno, co tělo potřebuje. Žádné velké zázraky neočekávejte, pravděpodobně se nebudete ihned po snědení acai cítit nabití a plní energie.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru