Dnes vyšlo 15 článků

Jsou špatné zprávy nakažlivé?

Jsou špatné zprávy nakažlivé?

Vědci zkoumali nakažlivost špatných tweetů

Twitter se stal předmětem věděckého bádání, když se skupina vědců z Penn State University rozhodla vyzkoumat, zda jsou špatné zprávy nakažlivé – tedy, zda se šíří rychleji a více než zprávy dobré. A k jakým výsledkům dospěli?

Vědci nejprve vytvořili soubor zpráv, informujících o vakcínách proti viru H1N1 – tolik medializované prasečí chřipce. Vše se odehrávalo v době, kdy hrozba nakažení touto infekcí plnila stránky médií. Zprávy byly různého typu, rozdělené do tří hlavních kategorií: špatné zprávy, dobré zprávy a neutrální zprávy. Vědci pak tyto zprávy vypouštěli na Twitter a sledovali reakce ostatních uživatelů.

Šíří se negativní tweety více?

Šíří se negativní tweety více?

Dospěli k zajímavým výsledkům. Zjistili, že velké množství negativních zpráv přimělo lidi k tomu, aby sami tweetovali negativní zprávy. Paradoxně, velké množství pozitivních zpráv také donutilo lidi tweetovat negativní zprávy. Jsou tedy špatné zprávy nekontrolovatelně se šířící mor?

Jiní výzkumníci se závěry tohoto výzkumu nesouhlasí. Tvrdí, že lidé sdílí dobré zprávy stejně často jako špatné. Nebo že lidé sdílí dobré zprávy raději než ty špatné. A do toho všeho se míchají názory, že není tak důležité, jaký obsah má zpráva, ale kdo ji sdílí s vámi. Pěkný zmatek, že?

Zdroj: https://mashable.com

Zdroj obrázku: https://mashable.com

Jsem studentka speciální pedagogiky s velkým zájmem o vše nové a neznámé. Svět IT je pro mě stále velkým dobrodružstvím a nekonečným zdrojem zajímavých poznatků a informací, o které se s vámi prostřednictvím Objevit.cz budu dělit.

Komentáře

Nahoru