Jsou i vaše přihlašovací údaje na prodej?

Jsou i vaše přihlašovací údaje na prodej?

Prokázalo se, že se na černém trhu objevilo 360 milionů ukradených přihlašovacích údajů. Podle odborníků je toto množství informací naprosto ohromující. Emailové adresy by se mohly samozřejmě snadno prodat různým spammerům, ale zasvěcení se shodují, že obrovská databáze může otevřít dveře i online bankovním účtům, podnikovým sítím či zdravotním záznamům.

Kybernetická společnost odhalila 360 milionů ukradených účtů obsahujících emailové adresy a hesla. Je to takový poklad na černém trhu. Navíc prý bylo odcizeno i 1,25 miliardy emailových adres bez hesel. A nebyly to jen tak ledajaké údaje. Napadeno bylo přes 500 velkých a dobře známých firem, jako je AOL, Google, Microsoft nebo Yahoo.

Jak se to vůbec někomu mohlo povést je nejisté. Objevují se však názory, že jeden hackerský útok by to všechno nevyřešil. Zřejmě jich bylo několik.

Bezpečnostní konzultant Graham Cluley vysvětluje, že se jedná opravdu o mimořádně velký únik. Přirovnává ho k monstru velikosti Godzilly.

„Mohou zde být duplicitní údaje, ale i tak to vypadá jako úplný poklad pro zločince,“ dodává.

Databázi objevila během posledních tří měsíců bostonská firma Hold Security. Únik nazvala doslova „úděsným“ a dodala, že by mohl přinést hromadu problémů. Samozřejmě je zde nebezpečí spamu a phishingových útoků. Ale zůstává tu skrytá i další hrozba. Lidé totiž velmi často používají stejnou kombinaci emailu a hesla na více stránkách.

„Pokud mají k dispozici velkou databázi, mohou ji použít k vyhledání nejčastějších hesel. Až se pak příště budou chtít dostat do nějakého účtu, zkusí některá nejběžnější hesla,“ vysvětlil Cluley.

Žádné bližší informace však zatím nejsou dostupné, takže těžko říci, zda jsou i vaše přihlašovací údaje na prodej. Rozhodně je to ale možné.

Zdroje: BBC, Daily Mail, obrázek: Imagebox

Komentáře

Nahoru