Jsou aplikace pro sociální odhalování už příliš děsivé?

Jsou aplikace pro sociální odhalování už příliš děsivé?

Aplikace pro sociální odhalování (social discovery apps) vycházejí z jednoduché premisy: odhalit vám lidi a události kolem vás v reálném čase, na základě společných zájmů nebo lokace. Není to ale už přílišný zásah do našeho soukromí?

Mnoho lidí již dnes varuje, že sociální aplikace si vykládají termíny kolem ochrany soukromí zvláštním, někdy trochu zmateným způsobem. Ve chvíli, kdy se objevují aplikace sociálního odhalování, je třeba se zamyslet nad dvěma pojmy: transparentností aplikace a soukromím uživatelů.

Dnešní teenageři si se soukromím moc hlavu nelámou

Je pravda, že současní teenageři na sebe na sociálních sítích zveřejní leccos – zároveň ale využívají řadu nástrojů, pomocí kterých upravují viditelnost těchto informací pro druhé lidi. Zpráva od Pew Internet informuje, že 91 % teenagerů zveřejnilo svou vlastní fotografii (oproti 79% v roce 2006) a 20 % sdílelo svá telefonní čísla (v porovnání se 2 % v roce 2006). 16 % teenagerů automaticky sdílí svou lokaci, což bylo v roce 2006 spíše výjimečné, a pouhých 9 % sděluje, že mají velké obavy ohledně přístupu třetí strany k jejich údajům.

„Je jedna věc, když večer vložím na Facebook rychlý status nebo update, ale neustálé sdílení místa, kde jsem já a kde jsou ostatní, mému životu nepřidává žádnou hodnotu,“ říká uživatel sociálních médií Jordan Kaneshiro z Honolulu.

Tři rozdílné aplikace sociálního objevování a jejich přístup k soukromí uživatelů

Pro příklad, jakým způsobem funguje tento typ aplikací a jak jejich tvůrci a majitelé chrání soukromí svých oveček, uvádíme přehled tří aplikací sociálního odhalování – Imo.im, Highlight a Banjo.

Imo.im: popovídejte si s úplně cizími lidmi

Imo.im je nástroj, který umožňuje volat a zasílat zprávy svým přátelům nebo s nimi chatovat. Nedávno byla spuštěn nový vysílací kanál, který umožňuje se zapojovat do skupin neznámých lidí podle zájmů či lokality.

CEO Imo.im Ralph Harik říká, že transparentnost byla klíčová ve vývoji důvěryhodného a bezpečného zdroje, kde se uživatel může odhodlat sdílet svá data s ostatními. Jasně dané podmínky užívání vznikly již na počátku vývoje aplikace. Na Imo uživatelé mohou zablokovat příjem zpráv od jistých uživatelů nebo se „zneviditelnit“ pro lidi, které nemají v seznamu přátel. Také mají možnost vypnout vysílání své polohy a opět jej zapnout.

Uživatelé Imo ovšem podotýkají, že občas zachytí útržky velmi podivné konverzace velmi podivných lidí. Obvykle ale narazíte spíše na fajn lidi, kteří si mezi sebou vyměňují recepty, tipy na zajímavou hudbu nebo diskutují o politice. Aby Imo zamezilo nevyžádaným zprávám, zavedlo komunikační body – pokud chcete zaslat zprávu někomu, koho nemáte v přátelích, zaplatíte za to právě těmito body. Vydělat si je můžete sdílením informací o sobě, linky na účty na sociálních médiích a zvaním ostatních k účasti na síti.

Highlight: Kdo prochází mou ulicí?

Aplikace sociálního objevování Highlight vás upozorní, pokud se někdo z vašich přátel či ostatních uživatelů aplikace nachází poblíž. Na mapce si poté můžete prohlédnout jejich přesnou polohu a shlédnout další informace – fotografii, jméno, společné přátele zájmy a sociální sítě.

„Na první pohled to zní vážně skvěle: prohledávat okolí a pátrat po lidech, abyste napomohli vlivu sociálních sítí. Ale mně to přijde děsivé,“ říká Katherine Stewartová z Richmondu ve Virginii. „Ve městě, jako je Chicago nebo New York by to bylo cool. V Richmondu ale moc uživatelů Highlight není, takže na vás každý den vyskakují ty samé tváře.“

Aplikace sociálního vyhledávání Highlight vám ukáže, kdo z vašich přátel nebo dalších uživatelů aplikace je poblíž

Aplikace Highlight vám ukáže, kdo z vašich známých je zrovna poblíž.

 CEO a zakladatel Highlightu Paul Davidson připouští, že chvíli potrvá, než se ve světě nových technologií a způsobů sdílení stanoví adekvátní sociální normy. „Pokaždé, když se objeví nová technologie, která dříve neměla obdoby, je její používání nejprve nepohodlné,“ říká Davidson. „Později ale společenské výhody převáží cenu soukromí.“ Uživatelé Highlightu mají ovšem možnost nastavit, kdo a kde spatří jejich profil a také si mohou nastavit „schovky “ kde zůstanou zcela skryti před všetečnými průzkumníky.

Banjo: sledujte posty z celého světa

Aplikace Banjo kombinuje sociální updaty s lokalitou a umožňuje celosvětové sdílení veřejně přístupných postů z Facebooku, Twitteru, Instagramu, LinkedIn, Foursquare či Google+. Můžete odebírat posty svých přátel, společných přátel či všech uživatelů.

Uživatelé mohou najít posty z konkrétní oblasti zadáním klíčového slova. Poslední update aplikace umožňuje tvorbu kanálů (hudba, film, sport), díky kterým můžete živě sledovat události po celém světě. Aplikace vás navíc upozorní, když se vaši přátelé ze sociální sítě nachází poblíž.

Aplikace se ovšem také drží určitých zásad a poskytuje uživatelům možnost nastavit své soukromí. CEO Damien Patton přirovnává nastavení soukromí k podobným funkcím na každé sociální síti. Vaše příspěvky vidí jen ti, kterým to povolíte, a nikdo nespatří vaši lokaci, pokud mu to nejprve nepovolíte.

Jste spokojeni s nastavením soukromí na vašich oblíbených sociálních sítích? Souhlasíte s tím, že výhody sociální sítě převáží ztrátu jisté části našeho soukromí?

Zdroje: https://mashable.com/2013/07/08/social-discovery-apps/

https://www.pewinternet.org/Reports/2013/Teens-Social-Media-And-Privacy.aspx

Zdroj obrázku: https://mashable.com/2013/02/20/highlight-1-5/

Komentáře

Nahoru