Dnes vyšlo 15 článků

Josiah Zayner: Král biohackingu

Za biohacking se označuje snaha upravit si vlastní organismus na základě svobodného rozhodnutí. Daná osoba si vylepšuje svůj organismus za pomocí např. implantátů, různých chemikálií či jiných dostupných prostředků. Postupy a výsledky jsou sdíleny s ostatními členy biohackerské komunity, aby případná vylepšení mohla být následována.

Věda pro všechny

Průkopníkem a zároveň králem biohackingu je Josiah Zayner. Ten by chtěl rozšířit vědecké experimentování mimo prostory laboratoří. Sám je toho zářným důkazem – své pokusy provádí poněkud improvizované laboratoři, kterou má u sebe v garáži. Zayner razí jasné stanovisko, chce učinit vědu přístupnější pro všechny. S tím je spojen i jeho zdroj příjmu, Zayner má internetový obchod The Odin, kde prodává laboratorní výbavy pro domácí experimentování.

Produkty nabízené na internetovém obchodě Josiaha Zaynera

Produkty nabízené na internetovém obchodě Josiaha Zaynera

Přání být hybridem medúzy a člověka

Zayner má na svém kontě několik experimentů. Za zmínku stojí ten, při kterém si do kožních buněk nechal implantovat fluorescentní bílkovinu, díky níž medúzy fosforeskují. Chtěl se tak stát prvním člověkem, který svítí ve tmě. Tento pokus ale nevedl do zdárného konce a účinek látky byl pouze dočasný. Zayner ale hlavu nevěší, a provádí daleko nebezpečnější pokusy.

Extrém exkrementu

Jeden z jeho nejnebezpečnějších pokusů je ten, pomocí kterého se snažil změnit svůj buněčný metabolismus. V únoru 2016 se Zayner rozhodl pro úpravu své střevní mikroflóry, aby zjistil, zda se dokáže vyléčit ze svých zdravotních problémů, které ho od dětství provázely. To vše za pomocí cizích fekálií.

Tomuto experimentu předcházely vysoké dávky antibiotik, které měly odstranit jeho vlastní střevní bakterie. Pokus se uskutečnil na hotelovém pokoji. Prvním krokem byl výplach ústní dutiny a nosu antibiotickým roztokem a stejnou tekutinou důkladně omyl celé své tělo. Poté spolykal tobolky vlastní výroby obsahující exkrement svého známého. Dále si vypláchl ústa a nos roztokem obsahující bakterie z kůže jeho známého a také jej aplikoval na celé své tělo. Tento proces opakoval po tři dny.

Zayner tímto úspěšně změnil bakterie ve svých střevech a tvrdí, že mu nikdy nebylo lépe a jeho problémy odezněly. Tento experiment byl zdokumentován filmaři Kate McLean a Mario Furloni a vznikl z něj krátký dokumentární film Gut Hack.

Pokud se vám to celé zdá přitažené za vlasy a Zaynera považujete za blázna, možná vás ale překvapí, že král biohackingu působí poněkud nenápadně (až na odbarvený pruh vlasů a nespočet piercingů). Posuďte sami:

Josiah Zayner v jeho domácí laboratoři

Josiah Zayner v jeho domácí laboratoři

Nutno dodat, že Zayner má doktorát z biochemie a biofyziky na Chicagské univerzitě.

Zdroje: Text: livemint.com/Foto: synbiobeta.com

Vystudovala dvouobor Česká filologie-Mediální studia na FF UP v Olomouci. Ve volném čase ráda vysedává s dobrou knížkou po kavárnách. Odmala se věnuje házené a hře na příčnou flétnu. Učí se italsky, je ráda ironická, a naopak nesnáší aroganci.

Komentáře

Nahoru