Jízdní kolo, které trpí symptomy roztroušené sklerózy

Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění, které napadá centrální nervovou soustavu. Nezisková organizace MS Melbourne Cycle každoročně pořádá charitativní jízdu na podporu lidí s tímto onemocněním. Agentura Grey Australia vytvořila pro tuto událost unikátní kampaň.

Roztroušená skleróza postihuje lidi ve věku od dvaceti do padesáti let, přičemž není známá příčina onemocnění. Doposud se neobjevily žádné účinné léky, které by chorobu vyléčily. U každého jedince se onemocnění projevuje jinak. Nemocní lidé na první pohled nevypadají, že nějakou nemoc mají. Aby široká veřejnost pochopila více roztroušenou sklerózu, ve spolupráci s doktory a mechaniky bylo sestrojeno jízdní kolo, které také trpí symptomy roztroušené sklerózy.

this-bike-has-ms-hed-2015

Jízdní kolo, které trpí symptomy roztroušené sklerózy.

Nemocní lidé vypadají na první pohled skvěle a jízdní kolo také. Nicméně při bližším pohledu se perspektiva naprosto mění.

 „Našim cílem bylo sestavit kolo, které přiblíží člověku takové pocity, které mají lidé s roztroušenou sklerózou,“ prozradil hlavní mechanik projektu Thom Pravda.

Charakteristickým rysem „nemocného“ jízdního kola je vychýlená konstrukce. Jakmile jezdec usedne na kolo, bude se cítit nepohodlně. Kola jsou upravená tak, aby ztěžovala ovladatelnost. Jezdec po chvíli ucítí činnost svalů, které by při přirozené jízdě nepoužíval.

Mimořádných úprav se dočkaly také zuby převodníku, čímž je porušena správná funkčnost řetězu. A jezdec usedá na nepohodlné sedadlo, které bylo vzaté z kol BMX. Úpravám se nevyhnula řídítka, na která byla nanesená tenká vrstva pásky s kovovými kuličkami.

Nemocné jízdní kolo by mělo pomoci, aby zdraví lidé pochopili a více porozuměli roztroušené skleróze.

Zdroj / Foto: AdWeek

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru