Jiří Sláma: Od dětství jsem vlastníkem fotoaparátu (náboženství drogy 2/6)

Jiří Sláma: Od dětství jsem vlastníkem fotoaparátu (náboženství drogy 2/6)

Fotograf, který se k focení dostal vlastně náhodou. Jeden z těch, jež měl možná ve své životě hodně štěstí (proto jsme si s Jirkou hodně rozuměli, protože jsem také takové dítě štěstěny). Jirka nejenom fotí, ale také pomáhá s pořádáním nejznámějšího českého festivalu věnující se tetování. Pokud jste si ještě nepřečetli první část, hned to napravte :-)! Nebo si přečtěte, co si myslí Jirka o fotografování.

Ty už jsi během rozhovoru tak nějak zmínil, že můžou existovat dobří i špatní muslimové a de facto se to nedá nijak poznat. Nebo ještě jinak. Máš třeba nějaký kamarády, kteří jsou muslimové?

Jak to rozeznat. Ne dobří a špatní, tak ta otázka nestojí. Jak jsem už řekl. Pokud tedy existují “hodní” muslimové a “mírumilovný” islám (tomu sám nevěřím), tak ať si tito jakože umírnění lidé udělají mezi svými “soukmenovci” pořádek a zlikvidují ty radikální odnože.

Tím mohou dokázat světu, že mají pravdu o těch “hodných” a věřím, že bychom na to pak všichni pohlíželi trochu jinak. Ale pokud si oni neudělaj pořádek mezi sebou, pokud oni neuměj zastavit ty svoje radikály (myslím, že to jsou zastánci toho pravého islámu) a ty části muslimský komunity, které úplně bezhlavě prosazují středověký praktiky, jako jsou vraždy ze cti, kamenování, zabíjení, řezání hlav, pedofilii….. vždyť máš hned další příklad. Tam u nich si čtyřicetiletej frajer může vzít devítiletý dítě a může s ním normálně souložit… kurwa kde to jsme???

Prostě to v týhle naší společnosti nemá místo a pokud se nějaká “víra” řídí s prominutím takovým svinstvem a bere ho za legitimní normu, tak to nemůže být braný za víru. To není náboženství, to je odporná fanatická ideologie. Panebože, 21. století a oni jedou podle pravidel středověku. A tohle se mi prostě nelíbí, proto dělám tu aktivitu s těma trikama “Já jsem tady doma”. Tak!

A kamarády muslimy? Mám kámoše, kterej pochází z Africký země a musel odsud utéct, jinak by ho islám zabil – nežral tu magorárnu jak bylo třeba a tak raději emigroval a islám poslal do věčných lovišť. Taky se vídám s několika bývalými muslimy, kteří od islámu zběhly a ty důvody proč se od něj odklonili jsou doopravdy “výživné”, stejně jako všechna upřímná vyprávění o tom, jak to tam uvnitř tý komunity funguje. Prostě děs. To je jak za Hitlera, kdy v Čechách řádilo gestapo. Oni se mezi sebou špiclují, donášejí na sebe, udávají se a nemilosrdně pak trestají ty, kteří se proti tomu jejich islámu proviní, byť pro nás je to jejich “provinění se” absolutní banalitou, nad kterou bychom se zasmáli……

524686

White is good!

Pojďme teď tedy na chvíli odložit náboženství stranou. Zkusme se tedy ještě zaměřit na to tvoje fotografování. Ty jsi říkal, že už fotíš hrozně dlouho. Kdy myslíš, že u tebe nastal ten zlom, že se o tobě začalo psát nebo vůbec tě lidi začali znát? Kdy ses stal dejme tomu veřejně známou osobností?

Tak já nevím, jestli jsem veřejně známou osobností, to jakoby fakt nedokážu relevantně posoudit. A hrozně dlouho nefotím. Od dětství sem vlastníkem fotoaparátu – fotoaparátů a v třetině života sem občas něco zmáčknul a tu nedávnou minulost, tedy období, kdy se fotce věnuji více, probereme později, pokud si vzpomínám na připravené otázky.

...na mostě

…na mostě

Takhle, řekl jsi to správně. Jsi pod drobnohledem, lidé tě znají. To znamená, že já tě beru jako veřejně známou osobnost. Minimálně, když řeknu jméno Jirka Sláma a přidám tam slovo fotograf, tak lidé ví, o koho se jedná.

Asi možná jo, tak jako někdo mě zná, ale jsou zase lidi, který mě neznaj. Nebo ne?! To určitý spektrum lidí, kteří mě znají, tak má asi společný zájmy se mnou…..  motorky, tetování, erotickou fotku, akt, uměleckou fotografii, internetové diskuse a fotostránky…… myslím……

Co ještě můžeme mít za společný zájmy? Hezký ženský prostě, pivo, festivaly, bigbeat a tohlencto focení. Vždyť vidíš, že třeba na tom Facebooku se to všechno tak nějak mísí a to i zásluhou toho, že tam běhaj nějaké algoritmy, které spojují lidi podle zájmu. Nemyslím, si, že jsem nějak výrazně známou osobou,  to je blbost. To, že mě pár lidí zná, to ze mě nedělá celebritu, nebo jak se to řekne. Prostě lidi který mě znají určo nejsou statisícové davy, který by řekly: „Jéžiš ty vole čum na něj, Jirka Sláma, to je ten světově známej českej fotograf, toho my všichni známe.“ I když by to bylo možná milé…či nemilé?…

Netuším. Já jsem úplně obyčejnej člověk, kterej někdy něco vyfotil a to něco se snad i líbilo. Pustil jsem ty fotky “do světa”, lidi ty informace v podobě fotek nasdíleli, přidali k tomu nějakej názor, nebo někde u piva to řekli kámošovi, že byli támhle někde na výstavě a že tam vystavoval nějakej Sláma. Takhle jsem se možná dostal do povědomí několika osob, ale že bych byl jako nějak úplně jakože známý, to fakt asi ne…

Loudil obecný

Loudil obecný

A čím si třeba jako myslíš, že ty fotky zaujaly? Čím byly třeba jinačí oproti fotkám jiných fotografů?

To já nevím, jak to můžu vědět…….?

Přejít na následující část rozhovoru.

Komentáře

Nahoru