Dnes vyšlo 15 článků

Jiří Sláma: Nemyslím si, že bych byl nějakej fenomén (náboženství a drogy 3/6)

Jiří Sláma: Nemyslím si, že bych byl nějakej fenomén (náboženství a drogy 3/6)

Pokud jste tak ještě neudělali, přečtěte si určitě první a druhou část rozhovoru s Jirkou Slámou!

Takhle. Dá se vůbec do těch fotek promítnout nějaký jakoby rukopis fotografa?

Ten kamarád, kterej mě víceméně tu novodobou, tedy tu digitální fotku zpočátku učil, ten Vítek Haluza, tak ten řek, že moje fotky okamžitě pozná, když otevře časopis nebo otevře internet.

Jak je pozná, netuším. Jestli mám nějakej rukopis, nevím, asi ano. Je to možný, protože já ty fotky svým způsobem, když už teda je musím upravovat, tak je upravuju skoro pořád stejně. A kompozice volím taky de facto dost podobný. Že by moje fotky byly nějak výjimečné, to si vůbec nemyslím. Ba naopak si myslím, že to jsou úplně tuctový fotografie, který dneska vyplodí každej třetí nebo čtvrtej vlastník digitální zrcadlovky, kterej do toho trošku víc zabředne.

Nevím, proč se tak líbily. Asi jsem v nějaký správný době udělal správnou fotku, kterou potkala spousta lidí a stalo se to, co se stalo. Nemyslím si, že bych byl nějakej fenomén ve fotografii nebo něco takovýho. Naopak sám se mnohdy divím, že se ty moje výtvory líbí. Mně to prostě přijde, že jsou to úplně normální fotky, samozřejmě ne takový, který někdo vyplodí, jakože úplně neznalec, např. mobilem. Ale vidím okolo sebe strašnou spoustu lidí, který fotí krásně, nádherně a lépe než já, mají cit pro úpravy fotek, mají cit pro úplně netradiční a brutální kompozice a jsou mi svým způsobem vzorem i motorem, protože co si budeme nalhávat, furt se učíme a jdeme dopředu.

521273

Když makovičky zrály

A mohl bys zkusit popsat, jak vlastně vypadá nějaké takové focení? Jak vlastně vůbec vznikne ten nápad a jak dlouho třeba trvá, než ten nápad realizuješ? Jak třeba připravuješ tu kompozici a tak dál? Prostě zkus popsat celý ten proces nějaké fotky, která se ti vybaví z poslední doby, na které ses podílel. Nebo prostě je to tak, že jdeš, něco uvidíš a vyfotíš to?

No, když zabřednu do ženských, tak je to nějak takhle. Jste na baru, například sedíte na baru, posloucháte dobrej bigbeat, protože chodíte do baru, kde ten bigbeat nebo tu muziku, kterou máte rád, hrajou že jo. My chodíme na Vlachovku.  Hahahahaha, ne. Chodíme do Harleys v Dlouhé ulici a posloucháme AC/DC :).

No sedíte, koukáte a najednou vidíte nějakou scénu. Uvidíte prostě barmanku za pultem, jak něco dělá a zaujme tě to. V tu ránu máš motiv. Nebo je tam oslava, nějaký holky tam mají třeba rozlučku se svobodou, dělají tam blbosti na baru nebo na stole. To je jedno. Nebo někdo někoho polejvá, jenom kouknete, vidíte, máte další motiv. Tak vezmeš diktafon, napíšeš motiv, teda čo to táram….. hahahaha, nadiktuješ do diktafonu, co jsi viděl a jak to na tebe působilo a co tě zrovna napadne k tomu přidáš jako nadstavbu toho, co si viděl.

A pak když to mám takhle ošetřený, tak to třeba na rovinu řeknu té, která dala podnět. Když se jí do toho nechce, nepřemlouvám a najdu nějakej vhodnej objekt, kterej mi do toho nápadu sedne, a zase znova, na férovku řeknu oč jde a uvidí se co dál. Buď. A nebo.

519935 (1)

Vzala jsem si ten prášek..?

A jak to pak funguje?

No prostě, když není model, jakože neuspěju hned ze startu, musíme na ten nápad někoho ulovit. Jakože ten vhodný model. A ten taky oslovím, případně mu i zaplatím když to je nezbytné. Nebo přijde platící zákaznice, která mě zaujme a nabídnu to jí. Na pohodu.

Když souhlasí, dám jí třeba slevu na focení. No a pak dáš dohromady zbytek týmu, třeba vizážistku, kadeřnici a nějakýho stylistu. Když je ten nápad moc crazy a nestačí mi na to moje paní, tak musíme ulovit vizážistku a zbytek, který na ty brutální malůvky a jiný výplody koule mají….. Protože ne každej umí namalovat na ten obličej úplně všechno, co člověk chce. Ne každej umí učesat úplně všechno, co moje hlava, nebo lépe řečeno představa zrovna vyžaduje, ale z 90 % to pro mě dělá Jana – moje žena. A až ten model namalujete, učešete, upravíte, jdete na vymyšlenej plac, kde se to všechno bude odehrávat.

503608

…pod stolem

A co potom, jak de facto potom ty na tom vyděláš peníze? Protože ty nad tím strávíš dost času, něco musíš zaplatit dopředu modelům i týmu, tak jak vlastně vypadá ta návratnost vložené „investice“?

Vezmu tu fotku, kterou víceméně mám jako finálovou a pokud se fakticky povede, tak ji prostě udělám tak, aby mohla jít do prodeje. Aby mohla jít do nabídky, ne?! Co zas na tom nechápeš?!

Další část našeho rozhovoru s Jirkou Slámou.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru