Jiří Sláma: Během měsíce se ze mě stal uživatel drog (náboženství a drogy 6/6)

Jiří Sláma: Během měsíce se ze mě stal uživatel drog (náboženství a drogy 6/6)

Přečetli jste si již prvnídruhoutřetíčtvrtou a pátou se skvělým fotografem Jirkou Slámou? :-)

Můžu se teď zeptat, co ty a drogy? Vyzkoušel jsi třeba něco během života? Kdyžtak to z toho záběru vystřihneme.

Nemusíme to stříhat, mám s nima zkušenost a nestydím se za to. Prostě to byl můj život. Měl sem takový období určité fáze života a to bylo hodně divoký. Takže jsem do těch drog vlítnul rovnýma nohama a to kurevsky, fakt hodně rychle. Prostě teď a bylo to…

Nebo takhle měl jsi prostě ten pocit, že tě ty drogy ovládají? Nebo jsi byl ten typ, že jsi byl schopný to kontrolovat?

Ne. Hele je to strašně zvláštní, já jsem do toho vletěl. Jakože fakt jsem do toho vletěl. A půl roku, nebo respektive takhle. Během měsíce se ze mě stal uživatel, kterej to do sebe rval dvakrát, třikrát i čtyřikrát denně.

Celá ta anabáze trvala půl roku a pak jsem se dostal do stádia, kdy můj zájem byl jenom sehnat matroš a ten dopravit do svého vlastního těla. Přestalo mě zajímat pivo, přestal mě zajímat bigbeat a úplně nejstrašnější bylo, že mě přestaly zajímat ženský. A jednou jsem takhle nějak seděl v hospodě, byla tam holka, se kterou jsem kdysi předtím něco měl a chtěla víc než jen si povídat a já jsem se přistihl, že jsem ji úplně na férofku vyfakoval.

A když jsem pak přišel domů, tak jsem si to všechno uvědomil a v duchu jsem si řekl: “ty vole krásná ženská, krásnej večer, není šukačka, není nic, je tady jenom ten tvůj prášek, kterej si za chvíli rozmícháš a napumpuješ si ho do trubky”. A výsledek byl takovej, že jsem ten prášek vzal, spláchl jsem ho do hajzlu, na chodbě toho baráku, kde jsem bydlel, jsem si chtěl udělat táborák, ale pak jsem si uvědomil, že to je blbej nápad, tak jsem šel na procházku. Všechny tyhle propriety jsem vzal s sebou, udělal jsem táborák a všechny ty hovadiny sem spálil a jejich zbytky, jako hlavně ty jehly sem hodil cestou zpět domů do popelnice.

Od tý doby je klid. Žádnej absťák, nic, vůbec nic, absolutně nic. Tak skončilo období debilních slámových drog.

Jako zralé víno

Jako zralé víno

Byl bys schopný říct, které všechny drogy jsi vyzkoušel?

Tak začalo to takovýma těma klasickýma za komunistů to byly vlastně nějaký ty prášky, který se rozdrtily, pak se přefiltrovaly a vytáhl se z toho, co se z toho tenkrát vytahovalo, kodein? Myslím si, že kodein. Ty wado, je to 30 let, kdo si to má pamatovat…. No, a pak herák a perník.

 Co třeba nějaké drogy, které se staly populární až potom, třeba extáze nebo LSD?

Hele LSD už bylo k sehnání i za bolševika a extošku ne teda, já jsem extošku nikdy nevyzkoušel. Mě se třeba líbí i house music a techno, kde se tyhle drogy víceméně hodně užívají, ale nikdy jsem to nezkusil a co teda občas, takhle třeba dvakrát, třikrát do roka, tak si dám brčko, travku.

Rozjímání

Rozjímání

Není to tak třeba trošku paradox, že třeba alkohol je povolený a třeba tráva, která já jako bych řekl podobné účinky, tak je třeba ilegální? Myslíš si, že je to dobře nebo špatně? Nebo zakázal bys třeba i ten alkohol nebo naopak bys třeba některé ty lehčí drogy povolil, kdyby to bylo jenom na tobě?

Já jsem v tomhle strašně free, takže já osobně jsem za okamžitou legalizaci konopí, minimálně konopí jo – ne v autě. Jen by každej měl vědět co hulí za matroš a pokud novic dostane kvalitní travku, neměl by si před ostatníma hrát na brut huliče……..

Nevyplácí se to. Seno je seno, travka je travka a dobrej skaňour dokáže pěkně zamotat palici i nohy.……..takže opatrně.

A byl bys schopný nějak říct i ty za sebe, co tě třeba ty těžké drogy naučily? Nějaké jako poučení, co ti to dalo do života? A rovnou zase na to navážu. Myslíš, že každý by měl za život vyzkoušet nějaké drogy nebo si myslíš, že je lepší, když se k tomu vůbec nedostane?

Hele mně drogy nedaly nic. Já jsem se na poli těch tvrdejch drog potkal jenom s lidma, který… nechci je urážet, ale troufám si říct, že to byli jenom hajzlové.

Samí podrazáci, křiváci, prostě nedobrý lidi. A jestli by si to měl každej vyzkoušet, hele to nechám na nich, ale já si myslím, že ne!!! Proč to pokoušet? Sám mám dítě, nebo mám děti a byl bych strašně nerad, kdybych s nima musel řešit jejich spadnutí do drog. To, že si to vyzkouší, to je asi daný, že jo.

To, že prostě třeba jednou začne kouřit, s tím nic nenadělám, že budou pít alkohol, s tím nic nenadělám také, koneckonců vidí to i u nás rodičů. Já i moje paní si prostě dáme nějakej ten drink, moje paní teda přestala kouřit, ale já kouřím dál. Ale pravdou je, že třeba nikdy v životě jsem neřekl před synem, že je super kouření, kuř, až budeš velkej.

Naopak říkám: “táta je blbej, že kouří, nikdy nekuř!” Co se týče alkoholu hele jsou lidi, který prostě alkohol umějí používat, umějí ho pít, nic jim nechybí, nic jim neschází, myslím, že jim to ani neubližuje. Pak jsou lidi, který to s tím chlastem neuměj, ráno se probuděj v 6 a musí si dát půllitra rumu, protože jinak nemůžou fungovat. Já alkohol piju, jak jsem řekl, skoro denně, ale mě celej den neuvidíš s pivem, natož s panákem, já si prostě splním svý povinnosti rodinný, pracovní a až pak můžu dát pívo. Samozřejmě, výjimka je to, když jsme na dovolený nebo když jsme někde na srazu nebo víkendové akci, kde se peče prase – to do toho nepočítám. Tak si to pívo dám i přes den.

Prostě a jednoduše, myslim si, že je lepší s těma drogama vůbec nakoketovat, i když jsem si na sobě vyzkoušel, že z nich jde vypadnout, sám sem z nich utekl než bys řekl švec a nepocítil jsem žádný problém. Já jsem si prostě řekl “Ne!”, a ze dne na den jsem přestal. S cigaretami to je horší. To jsem chtěl ukončit několikrát a to mi nejde…. Do prdele.

Karkulka

Karkulka

Jak ses vlastně dostal k pořádání tattoo festivalu? Proč ses vůbec začal na nějakém Tattoo Convention podílet? A jaké byly tvé začátky?

Předem musím podotknout, že já, tedy Jirka Sláma, nejsem pořadatelem pražské Tattoo Convention.

K Tattoo Convention sem se dostal tak, že v pořádající agentuře jsou chlapi, s kterými máme stejné zájmy. Například motorky a tetování. A protože jsme se velmi často potkávali na různých akcích a stal jsem se před lety jakoby jejich přítelem trošku oficiálněji, tak mě oslovili.

Teďka nevim, jestli to je deset let zpátky nebo osm, nějak tak. Tenkrát mne požádali, zda bych jim nešel pomoc na tenhle festival jako pingl na bar. Tak sem na ten první ročník šel za bar, kde jsem pomáhal celý víkend. Druhý můj ročník jsem šel pomáhat opět. To chlapům tenkrát vybouchlo občerstvení a my jsme měli takovou pojízdnou kuchyni, kde byla udírna, opékání na roštu, opékání na kameni a dělali jsme jim takový v uvozovkách catering.

A třetí ročník mě už požádali, jestli bych tam nemohl dělat fotodokumentaci celé té akce, plus být jakoby k ruce. To už jsem tedy fotil a dělal jsem dokument. Pak se stalo to, že vlastně ten člověk z pořadatelské strany, který  měl na starosti web konvence, nějak nestíhal nebo kýho šlaka nevím. Prostě se tam nastal nějaký problém a byl jsem oslovený, protože trošku umim s webem, jakoby napsat nějaké ty HTML a PHP kódy, tak jesli bych jim nemohl udělat web a postarat se o něj, tak jsem jim řekl, že ano.

Udělal jsem jim web. No, a takhle jsem do toho začal propadávat víc, víc a dneska už jsem tam braný jako člověk, který má na starosti všechno, co se týče focení, web stránky, Facebooku a těchto elektronických aktivit okolo pražské Tattoo Convention. Připomínám, aby každý věděl – já nejsem pořadatelem Tattoo Convention, jsem jenom přítelem pořadatele a jsem ten, kdo má na starosti pouze fotky, weby a práci na internetu, včetně FB.

Tatto Convention

Tatto Convention

Když jsi říkal, že umíš částečně kódovat, částečně programovat. Kde ses to naučil? Při jaké příležitosti?

Kdysi sem potřeboval web pro sebe a tím to vlastně začínalo. Mně tenkrát někdo udělal web stránky a chtěl za to kotel peněz a stránky byly úplně divný, a když jsem tam potřeboval něco předělat, tak ten člověk nebyl k zastižení.

Tak jsem se v tom webu šťoural a zjistil jsem, že to neumim, ale bratránek mi kdysi sdělil, že existuje nějaká literatura o této hatmatilce a pokud to ovládnu, můžu si to napsat v té řeči HTML sám. A takhle to vzniklo, pak jsem začal smolit nějaké weby – dokonce jsem i za nějaký dostal zaplaceno. A jak postupem vznikaly takové ty různé platformy a různé open-sourcy a takové ty záležitosti, kde prostě jsou nějaké hromady šablon k prodeji, kde už je k tomu i administrační systém, který se svým způsobem naučí používat i desetileté dítě, bylo vyhráno.

No, takže jsem jednoho kámoše požádal o pomoc. On mi pomohl a objevili jsme líheň šablon, která se jmenuje WordPress. A i přes to, že některým lidem nevyhovuje, tak u mně je to naopak – vyhovuje. A tak jsem se ho naučil celkem dobře obsluhovat a bylo po starostech. Tenhlencten můj kamarád, on je programátor, takže ten mi tam dělá takové ty zásahy, na které já nedosahuji. Já mu řeknu nějakou vizi, řeknu, co mi tam nevyhovuje a on mi to přeprogramuje k mojí spokojenosti.

10256728_740773932636067_4300797574121729387_o

Na tobě je dobré, že si jakoby tvoříš takové ty mýty, že se to pak ve stáří nenaučíš, to se mi na tobě líbí…

Je doba, která letí nějakým směrem, buď prostě zůstanu ve středověku nebo poletim s tou dobou, alespoň nějak, budu se snažit držet krok. Jsem zastáncem toho, že když potřebuješ něco udělat, tak to zadej, podpoř ekonomiku. Nechceš-li to dělat sám, nebo na to nestačíš, dej to udělat a vydělat druhým.

Ale všechny tyto aktivity, které páchám, u mě fungují tak, že si dneska řeknu, že chci nový web – svůj vlastní, teď, okamžitě, hned. No, a nikdo není schopen, mi ten web postavit například do druhého dne, a když už by se někdo takto šílený našel, tak si za to řekne takovou raketu, že prostě, že by mně lidé museli za to focení také platit rakety a v dnešní době je to takové spíš nereálné, takže já to vždycky musím vyřešit tak, že když dostanu nápad, tak musím být schopen ten nápad dotáhnout do nějaké podoby sám.

Samozřejmě, pak potřebuji grafiky a trendy v grafikách, které (řeknu na rovinu) vůbec nedávám. I když Photoshop a ostatní tydle voloviny zvládám, tak grafiku vůbec.

Vždycky vyrobím nějaký banner, myslím si, že je ten banner ucházející, ukážu ho tomu klukovi, co je absolvent nějaké té grafické školy, on se třikrát pozvrací a za deset minut mi pošle to samé, co jsem já potřeboval, ale v tom moderním pojetí, v tom duchu současného trendu. Jsou to ti kluci z Jihlavy, kteří nám letos dělali videoklipy ke konventu. Ta jejich společnost se jmenuje SB corporation – mladí kluci, bombastický, prostě schopný, pružný. Víceméně nám pomáhali se vším, co se týče videa a střihu. Perfektní spolupráce a hlavně mají nadhled a úplně jiné myšlení než třeba já.

Takže Sláma dostane třeba nápad a tihle kluci, když jim tu vizi přednesu, tak oni mi jsou schopni dopilovat vše do těch současných trendů. Jinak si samozřejmě všechno snažim dělat sám. Hawk

Další část našeho rozhovoru, tentokrát o tatérském svátku Tatto Convention v Praze…

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru