Jiné využití porcelánu než jenom „lapač prachu“

Jak využít porcelán jiným způsobem než „lapače prachu“? Jednoduše, proměňte je v umělecké dílo, které se stane terčem obliby a zájmu různých diskuzí v londýnské galerii, kde jsou tyto unikáty k viděním.

Asi každý zná příklad typického člověka, který má úchylku na sbírání porcelánových nádob, postaviček a všeho možného. Osobně bych tyto věci nazval „lapače prachu“, avšak i z něčeho takového může vzniknout něco zajímavého s několikanásobně větší uměleckou hodnotou…

Rozteklý porcelán

Konkrétním příkladem mohu uvést mladou umělkyni Livii Marini, která vytvořila sérii porcelánového nádobí, které je však v praxi totálně nepoužitelné. Proč? Její nádobíčko vypadá, jako kdyby ho někdo roztavil – a to doslova. Porcelánovým loužím také nechybí kapka originality a pěkného vzhledu, takže bychom na nich mohli nalézt také nějaké ornamenty.

Podivné předměty

Ve sbírce však nenalezneme jenom nádobí, ale i různé jiné věci. Výběr je pestrý – hrnečky, cukřenky, vázy a mnoho dalšího. Sečteno a podtrženo, ve sbírce bychom nalezli celkem 32 těchto podivuhodných, ale zajímavých předmětů. A kde je nalézt? No, věřte, že nepůjdete do obchodu a tam si koupíte třeba polo-rozteklou porcelánovou konev. Většina z těchto uměleckých unikátů se nachází v Eagle Gallery v Londýně, kde si tento „rozteklý porcelán“ získal obliby a stal se také zájmem různých diskuzí.

K2 K3 K4 K1K5K6K7K8K9

Zdroj: kulturologia

Komentáře

Nahoru