Dnes vyšlo 1 článků

Tisková zpráva: JINÉ KNIHY dávají autorům příležitost vydělávat na e-knihách

JINÉ KNIHY dávají autorům příležitost vydělávat na e-knihách

Příležitost pro začínající i zavedené autory jakýchkoli textů přináší internetový projekt JINÉ KNIHY, který na adrese https://www.jine-knihy.cz spustila firma e-bohém, s. r. o. Své knihy mohou prostřednictvím serveru prodávat tvůrci přímo čtenářům a inkasovat za ně peníze rovnou na svůj účet.

Ze šuplíků do čteček

„JINÉ KNIHY chtějí svou nabídkou oslovit zejména tisíce autorů, kteří mají v zásobě nejrůznější texty, ale dosud je nepublikovali,“ přibližuje filozofii projektu jeho šéf (neboli hlavní projektovodič) Michal Chleboun. „Vydání tištěné knihy něco stojí a kamenná nakladatelství se do riskantních projektů příliš nehrnou. Náklady na publikování pro čtečky a tablety se pohybují jinde, a tak chceme motivovat autory a dostat jejich díla ke čtenářům.“

Nakladatelství bude vybraná díla nejen samo vydávat a o příjmy z prodeje se s autory spravedlivě dělit, ale bude rovněž poskytovat technickou a případně také redakční podporu těm, kdo se rozhodnou knihu vydat vlastním nákladem – stačí poslat rukopis a o zbytek se postará e-bohém. „Knihu upravíme, naformátujeme a převedeme do formátů zobrazitelných ve čtečkách,“ vysvětluje Michal Chleboun.

Peníze autorům

Výhodou, kterou spisovatelé, básníci a publicisté jistě uvítají, je skutečnost, že čtenáři budou peníze za jimi vydané e-knihy posílat přímo jim (zatím bankovním převodem) a e-bohém si po čase naúčtuje provizi. Výše výdělků se tak výrazně liší od honorářů, jež autoři dostávají od klasických nakladatelů.

Projekt by mohli ocenit i majitelé čteček a tabletů, kterých v Česku stále přibývá. Provozovatelé platformy totiž očekávají, že se čtenáři dostanou k novému obsahu za velmi zajímavé ceny.

„Žádný obsah nebudeme zveřejňovat automaticky, ale každé dílo před vydáním minimálně prohlédneme, abychom udrželi určitou úroveň vydávaných titulů,“ objasňuje Ondřej Šanca, jenž má na vizitce funkci ústřední publikatér a v e-bohémovi na starost péči o autory. „S autory následně budeme o ceně, kterou navrhli, diskutovat.“

Knihy zdarma

JINÉ KNIHY zároveň nabízejí možnost publikovat knihu jakoby „na zkoušku“. Kdo si bude chtít prostřednictvím serveru ověřit, jaký ohlas jeho texty vyvolají, najít okruh fanoušků nebo si zkrátka jako začínající tvůrce udělat jméno, může e-knihu nabídnout ke stažení zdarma. V takovém případě projde kniha před vydáním jazykovou korekturou, ale musí zůstat na serveru čtenářům k dispozici bezplatně.

Ke stažení zdarma jsou zároveň v současné době na serveru JINÉ KNIHY také e-knihy volných autorů (spisovatelů, od jejichž smrti uplynulo přes 70 let) vydané v posledních letech Městskou knihovnou v Praze nebo ty, které vydal e-bohém.

„Zahřívací“ provoz

V tuto chvíli je na serveru ke stažení téměř 300 e-knih. To je ale teprve začátek. „Postupně se chceme stát místem, kam si budou čtenáři chodit pro klasiku i žhavé novinky,“ vysvětluje Ondřej Šanca a dodává, že nakladatelství neustále hledá nové zdroje a oslovuje další autory. „Opravdová práce nás čeká teprve teď – o prázdninách, během zahřívacího provozu, chceme vydávat velmi intenzivně.“

Pohled do edičního plánu naznačuje, že své místo najdou na JINÝCH KNIHÁCH i soubory pracovních listů pro děti, na jejichž přípravě e-bohém exkluzivně spolupracuje s Dětskými stránkami (https://www.detskestranky.cz).

KONTAKT:

https://www.jine-knihy.cz

Michal Chleboun, michal@e-bohem.cz, tel.: 737 48 38 48

Ondřej Šanca, ondrej@e-bohem.cz; tel.: 605 003 139

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese https://www.protext.cz

Zdroj: ČTK/Protext

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru