Jeffrey Ely: Profesor ekonomie na Northwestern University

Jeffrey Ely je profesorem ekonomie na Northwestern University. Učí na škole a dělá výzkum v oblasti teorie her a informační ekonomie. Zabývá se v podstatě otázkou, jakým způsobem nasměrovat sobecké motivace k dosažení dobrých sociálních výsledků. Píše svůj blog Cheap talk (Laciná řeč), v němž nahlížím na běžné situace každodenního života perspektivou ekonomie a teorie her.  
Nedávno se pustil do projektu Purple pricing (Purpurové ceny), který modernizuje cenové mechanismy pro sporty, koncerty atd. Společně se svým obchodním partnerem Sandeepem Baligou aplikují výsledky jejich výzkumu teorie her, aby dokázali pochopit a odstranit neférové jednání při nakupování lístků.
Jeffrey Ely

Jaký používáte hardware?

Všude mám MacIntoshe. MacBook Air používám jako laptop, ze svého starého MacBooku jsem si udělal stolní počítač a v kanceláři pracuju na iMacu. Nejen na telefonování mám iPhone5.

Většinu svého dospělého života jsem byl ale fanda Lynuxu. Bral jsem to částečně jako koníček, ale zároveň se mi líbila síla, flexibilita a svoboda softwaru Unix, který je zdarma volně dostupný. Čím jsem ale starší a hromadí se mi různé povinnosti, tím méně mám času na to, abych si mohl hrát s takovými věcmi jako třeba iconfig nebo Xorg.conf.

Jsem však pořád odkázaný na Linux, hlavně na emailu a dalších věcech, které jinde neexistují. Takže mám pod svým počítačem malinkatou krabičku a ta mi vede neuvěřitelně malou, bezhlavou instalaci Ubuntu.

A software?

Pro mě jsou nejdůležitější tři druhy software. Textmate a Safari mám na Macu, v linuxovém boxu je pak Postfix/IMAP. Na Textmatu píšu články v LaTexu, na Safari píšu svůj blog a trávím většinu svého volného času.

Nastavení mého emailu pak prakticky zodpovídá za organizaci celého mého života. Mám zhruba 10 různých emailových adres, které od sebe separují různé části mého života. Píšu asi 20 emailů denně sám sobě, v nichž si připomínám různé věci, poznámky, myšlenky nebo prostě jakékoli záznamy ze života. Myslím, že jeden samostatný software na organizaci života je zbytečný, pokud se člověk naučí správě používat starý dobrý email.

Jaké by bylo vaše vysněné technické vybavení?

Počítače už pro mě přestaly být cílem samy o sobě. Software a hardware už beru jenom jako prostředek k tomu, jak co nejrychleji překonat každodenní rutinu a jak rychle vyřešit věci, na kterých zrovna pracuji.

Takže ideálním systémem by pro mě byla prostě nějaká kombinace kancelářských věcí a předpovědních algoritmů, které mi dokážou vyřešit, co zrovna potřebuju, a udělat za mě to, co mě osobně nezajímá. Kromě toho je můj současný systém celkem efektivní.

Kdybych chtěl nějaké malé vylepšení moderních technologií, tak by to bylo něco, co by mi umožnilo psát jednodušší a rychlejší emaily ve všech možných situacích. Myšlenky přicházejí strašně rychle a já si je potřebuju co nejdříve uspořádat. Siri už se k tomu blíží, protože můžu diktovat své myšlenky, když třeba jedu v autě. Ale pořád ještě nemohu používat Siri, když se s někým bavím a potřebuju na chvilku mentálně vypnout a zapsat si své nápady.

Dokázal bych si přestavit něco jako přístroj na svém ukazováčku, díky němuž bych mohl psát slova do vzduchu dokonce i s rukama v kapsách, a ten přístroj by dokázal pochopit, co myslím, a přepsat to do emailu.

Zdroj: https://jeffrey.ely.usesthis.com/

Zkušený učitel na základní škole, který se zajímá o vše možné i nemožné. Copywriter orientující se na různou tematiku. Spoluvlastník úspěšného webu www.inzahrada.cz a majitel webů www.nasdum.eu,www.nasezahrada.com,www.filmyprokazdeho.eu a dalších. Svými texty snad nikoho neunudím a budou se líbit...

Komentáře

Nahoru