Jednoduchý trik, jak se zbavit spamu na Gmailu

Znáte to. E-mailem se dneska komunikuje maximálně tak pracovně. Zato je ale možná i vaše schránka plná nevyžádané pošty – spamu. Emailové klienty už dnes mají spamový filtr, pomocí nějž nám automaticky vyfiltrují poštu, o které předpokládají, že nás nebude zajímat. Jenže tyhle filtry nefungují vždy úplně spolehlivě. Takže jak si poradit? Je tu jeden takový důmyslný jednoduchý trik.

Pokaždé, když se někam registrujete, riskujete, že bude vaše emailová adresa sdílena s nějakou třetí stranou. A tahle třetí strana ji využije jen k tomu, aby vám pěkně znepříjemňovala život. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak vyfiltrovat spam ještě před tím, než se dostane do vaší emailové schránky.

Pokud používáte Gmail, je tu jednoduchý trik. Stačí při registraci uvést trochu upravený tvar vaší emailové adresy.

Krok 1: Napište svou emailovou adresu

Gmail ignoruje všechno, co je v emailové adrese za znaménkem plus (+). Stránka, na které se zaregistrujete, to ale ignorovat nebude. Aspoň u většiny to tak tedy funguje. Takže třeba na Amazonu se klidně můžete zaregistrovat jako vašejméno+amazon@gmail.com.

amazon

Ne na všech webech to ale půjde. Prakticky to funguje jen na těch, které mají špatně napsané validátory zadaných dat. Správný validátor by vám znaménko + v emailové adrese totiž povolit neměl.

Nebo zkuste něco jiného

Kromě znaménka plus můžete použít i tečku. Gmail nerozeznává tečky jako znaky v uživatelských jménech, takže jich můžete přidat tolik, kolik budete chtít.

Nebo zkuste nahradit klasické „@gmail.com“ adresou s „@googlemail.com“. Obě tyto domény ve finále odkazují na ten stejný Gmail.

A navíc tyhle tipy vám nepomohou pouze k lepšímu třídění spamu. Lze je využít i k opakované registraci. Pokud se potřebujete registrovat na nějakou stránku, na které už registrovaní jste, nemusíte si zakládat žádný nový email. Stačí provést nějakou drobnou výše popsanou změnu adresy.

Krok 2: Jděte do nastavení svého Gmailu

Pokud by se třeba ten již zmiňovaný Amazon rozhodl, že prodá emailové adresy třetí straně, nemusíte se vůbec ničeho bát. V nastavení totiž stačí rychle zablokovat zprávy příchozí na účet vašejméno+amazon@gmail.com. Pokud to chcete udělat, jděte do svého Gmailu, klikněte na ikonu ozubeného kola a jděte do nastavení.

gmail1

Krok 3: Vytvořte nový filtr

Poté v nastavení otevřete kartu Filtry a vytvořte nový filtr.

gmail2

Krok 4: Filtrujte zprávy určené vaší falešné adrese

Filtrujeme poštu příchozí speciálně na adresu, kterou jste zadali při registraci na web. Zadejte proto tuhle adresu do kolonky Komu a klikněte na Vytvořit filtr z tohoto vyhledávání.

gmail3

Krok 5: Vyberte funkci filtru

Kam chcete, aby šly vyfiltrované emaily? Do koše? Konkrétní složky? Je to jen na vás. Pokud je nechcete vůbec dostávat, zaškrtněte políčko „Smazat“.

gmail4

Trik s plusem je rovněž dobrý pro organizaci

Trik se znaménkem plus lze využít ještě pro něco. Nemusíte s jeho pomocí jen mazat spam, můžete pomocí něj třeba i označovat důležitou poštu. Když se zaregistrujete na nějaké důležité stránce, můžete si nastavit filtr, který vám veškeré příchozí emaily z této stránky označí jako důležité.

Ke své emailové adrese můžete za plus přidávat libovolná slova jako +nakupovani nebo +podnikani a podle nich si emaily řadit do vlastních složek.

Je to všechno skvělé, že? Ale co když nepoužíváte Gmail? Každý poskytovatel emailu má svá vlastní pravidla pro to, jaké znaky v emailových adresách ignoruje. U většiny z nich (třeba i Outlooku nebo Yahoo Mailu) je to plus. U některých ale i mínus nebo rovná se.

Zdroj: Wonder How To

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru