Jednoduchý krevní test, který zjistí všechny druhy rakovin

Jednoduchý krevní test, který by detekoval rakovinu v raném stádiu, vám možná připadá jako nápad ze sci-fi filmu. Nicméně biotechnická společnost Illumina pracuje na revolučním testu, který by měl představovat levný a efektivní způsob sekvenování DNA. A mohli bychom se ho dočkat během několika následujících let.

Světlo světa spatřil nový startup zvaný GRAIL se stomilionovou investicí (v dolarech). Společnost Illumina má většinový podíl, ale mezi ostatními investory se objevili například Jeff Bezos, Bill Gates, ARCG Ventures či Sutter Hill Ventures. Pakliže bude technologie funkční, mohla by výrazně zasáhnout do zdravotnického a ekonomického segmentu.

14810099296_3384fb7b21_o

Jednoduchý test by měl zjistit všechny druhy rakovin.

„Je to naše největší investice vůbec. Zbývá tuto technologii otestovat,“ prozradil Robert Nelsen, partner v ARCG Ventures a pomocník při zakládání firmy Illumina.

Genetický kód buněk rakoviny jsou totožné s genetickým kódem lidí, které rakovina postihla. Rakovina se vyvíjí až v okamžiku, kdy se nahromadí mutace v DNA. Změny jsou důsledkem toho, že buňky nerespektují příkazy v těle a přestanou růst. Rakovinné buňky postupně rozvíjí maskovací zařízení, postihují imunitní systém a berou zásoby energie.

Drobné částečky změněné DNA se nachází také v krvi, a to již od samotného počátku rakoviny. A právě díky přítomnosti změněné DNA v krvi může být rakovina odhalená již na počátku prostřednictvím jednoduchého testu. Ten snadno odhalí genetickou mutaci a konkrétní druh rakoviny. Ačkoliv se jedná pouze o technologickou myšlenku, budeme doufat, že se brzy přemění v realitu.

Zdroj / Foto: Startitup

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru