Dnes vyšlo 15 článků

Jedna z nejbohatších rodin světa: Peníze nám štěstí nepřinesly!

Jedna z nejbohatších rodin světa: Peníze nám štěstí nepřinesly!

Předčasná úmrtí za podivuhodných okolností, předávkování léky, závislost na alkoholu a drogách, únos. Na první pohled se může jednat o scénář amerického akčního filmu. Nicméně ve skutečnosti jsou to dramata a aféry, které postihují už třetí generaci jedné z nejzámožnějších rodin světa – Gettyovi.  

Peníze, bohatství a majetek. Možná se vám může zdát, že peníze vnesou do rodiny štěstí. Rodina Gettyových je pravým opakem. Majetek, který se odhaduje na 5 miliard dolarů, řadí rodinu mezi nejbohatší dynastie světa. I přesto rodinu postihuje již po tři generace spousta tragédií.

rodokmen getty

Rodokmen rodiny Gettyových

Ropná říše od USA po Saudskou Arábii

Zakladatelem rodinné dynastie a zároveň i společnosti Getty Oil se stal Jean Paul Getty (1892 – 1976). Díky němu si může rodina Gettyových užívat neopakovatelný život miliardářů. J. P. Getty byl nejen významný podnikatel, ale také filantrop. Práce se ujal již ve 21 letech. Začal jako dělník na ropných polích svého otce. Avšak ropě podlehl natolik, že svůj první milion vydělal už ve svých 24 letech.

Původně chtěl opustit podnikatelskou půdu a užívat si luxusu, ale v roce 1919 si uvědomil, že takový život není pro něj. Opět se vrátil do podnikatelského světa a svůj byznys rozšířil také o společnost svého otce. Životním krokem byl obchod na Středním východě, kde pronajal koncesi na těžbu ropy asi za 9,5 milionů dolarů. V padesátých letech se J. P. Getty stal nejbohatším Američanem a v šedesátých letech zaujímal první příčku v globálním měřítku a stal se nejbohatším člověkem na světě. V té době jeho jmění činilo 1,2 miliardy dolarů (dnes by to bylo 8,7 miliardy dolarů).

j. p. getty

Jean Paul Getty – zakladatel Getty Oil.

Sobec a milovník žen

V byznysu se Gettymu náramně dařilo, nicméně v soukromém životě na tom byl jinak. Byl proutník. Měl celkem pět manželek a jeho postelí prošlo nespočet žen. Kromě toho si získal nálepku sobce. To se projevilo placenými hovory v jeho rezidenci. Dokonce vyčítal své páté ženě, že léčba jejich syna je příliš drahá. Jejich syn kvůli nádoru na mozku oslepl v šesti letech a o šest let později zemřel. Getty dokonce nepřiletěl ani na jeho pohřeb z Velké Británie.

Naplno se jeho hamižnost projevila v okamžiku, kdy došlo k únosu jeho vnuka Johna Paula Gettyho III., kterého měl dědeček údajně nejraději.

Po únosu propadl drogám a dostal mrtvici

John Paul Getty III. (dále jen Paul) žil v Itálii, kde vedl bohémský a fakultativní život. V 16 letech byl unesen a únosci po rodině požadovali výkupné ve výši 17 milionů dolarů.

Otec Paula požádal dědečka o pomoc s penězi, nicméně ten se k němu obrátil zády. Podotkl, že má 14 vnuků, a pokud by dal 17 milionů dolarů jednomu, musel by je dat dalším třinácti. Únosci Paulovi uřízli ucho a společně s pramenem vlasů jej poslali do redakce italského magazínu. Až poté (kdy byl Paul 5 měsíců v zajetí) dědeček přistoupil na zaplacení výkupného ve výši 3 milionů dolarů. Sám poskytl 2,2 milionů dolarů a zbytek svému synovi – otci Paula – poskytl za 4% úrok.

Paul po návratu domů opět propadl drogám, návykovým lékům a alkoholu. Důvodem byl špatný psychický stav po únosu. Ve svých 24 letech dostal mrtvici, která měla za následek jeho ochrnutí a oslepnutí. S rodinnými příslušníky se domlouval pouze nespecifikovanými skřeky. V té době se projevila chamtivost také jeho otce – Johna Paula Gettyho II. – kdy zamítal platit ošetřovatelky pro Paula. Podle něj si Paul zavinil svůj stav sám, tudíž se měl o sebe také sám postarat. Nicméně peníze pro jeho léčbu nakonec uvolnit musel, protože mu to nařídil soud. Paul v roce 2011, kdy mu bylo 30 let, zemřel.

John Paul Getty III

John Paul Getty III. na tom byl po únosu psychicky špatně.

Bohémskému životu holduje každá generace rodiny

Paulův otec – John Paul Getty II. – si také užíval bohémského života. Rozvedl se, opustil rodinu a našel si druhou ženu. S tou se přestěhoval do Londýna. Zde si získal nálepku proutníka, stejně jako jeho otec. Avšak jeho druhá žena se předávkovala heroinem a jeho dcera se nakazila nevyléčitelným a smrtelným virem HIV.

Úmrtí za divných okolností

Vnuk zakladatele ropného impéria Andrew Getty byl na počátku letošního dubna shledán mrtvým v hollywoodské vile. Spekuluje se o různých příčinách jeho smrti. Nicméně tento člověk spadl do drog, což mohlo být jednou z příčin jeho úmrtí. Za podivuhodných okolností zemřel také George Getty, což byl nejstarší syn zakladatele dynastie. Zde se spekuluje o sebevraždě.

A kdo sklízel úspěch?

Ropnou společnost převzal čtvrtý syn zakladatele – Gordon Getty. Avšak i ten musel vyjít na povrch se skandálem. Žil dvojím životem. Měl dvě rodiny, jednu oficiální a tu druhou tajil. Gordon Getty prodal za velmi dobrých podmínek ropné impérium a dědicové tak získaly 10,1 miliardy dolarů.

Gordon Getty

Gordon Getty prodal ropné impérium.

Říká se, že každá rodina má černou ovci. Nicméně u Gettyových to bylo zřejmě naopak. Černé ovce měly jednu bílou – Marka Gettyho. Ten se vyhnul všem skandálům. Mark Getty je synem Johna Paula Gettyho II. a bratr zesnulého Paula. Je jedním ze zakladatelů společnosti Getty Images, což je největší fotobanka světa. Jeho současné jmění je odhadováno na 483 milionů dolarů.

Zdroj: Forbes

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru