Je zbytečnost instalovat si do smartphonu antivir?

Je zbytečnost instalovat si do smartphonu antivir?

Smartphony se pro nás všechny staly důležitou součástí běžného života. Jakousi kapesní náhradou stolních počítačů. Neuděláme bez nich v podstatě ani krok. Nebylo by na tom tedy nic zvláštního, kdyby se na ně hackeři zaměřili. Měli bychom si naše data v mobilech chránit stejně pečlivě, jako ty v počítači? Nebo jsou viry pro mobily pouze mýtem, který vytvořily společnosti, jež se zaměřují na prodej programů, které by nás měly před těmito hrozbami chránit?

Antivirové programy do mobilu jsou tu s námi už nějakou chvíli a uživatelé chytrých telefonů neustále diskutují o tom, jestli je používat. Ti, kteří podporují myšlenku, že je antivir v mobilu hloupost, tvrdí, že program přístroj pouze zpomaluje a je naprosto zbytečný. Tvrdí to i přes fakt, že se neustále objevují nové zprávy o nebezpečných souborech, které vaše data mohou ohrozit. Například před několika týdny byla uveřejněna informace o nebezpečném viru, který se údajně objevoval společně s programy jako je Yahoo! a Yahoo!Mail. Více informací si můžete přečíst zde.

Má tedy smysl věnovat se ochraně svého telefonu? Jaké viry vůbec mobilům hrozí? Mezi nejvíce řešenými viry pro tento rok jsou paradoxně právě ty, o kterých si veřejnost myslí, že nepředstavují žádnou hrozbu. Většina uživatelů má totiž spojené viry převážně s počítači a o viru jako hrozbě pro svůj mobil  vůbec neuvažují. Ani ti, kteří si v telefonu uchovávají důležitá a osobní data. Chyba!

O peníze můžete přijít, aniž byste o tom věděli

Společnost Lookout uveřejnila na konci loňského roku analýzu, ve které uvádí, že dva nejdůležitější parametry pro budoucí rozvoj mobilních hrozeb jsou zisk a náklady z jejich vytvoření a následného rozšíření. Podle této analýzy měl v tomto roce stoupnout počet pokusů o zisk co největšího objemu peněz pomocí podvodných SMS.

Posílání SMS za placené služby představuje v poslední době velmi diskutované téma. Server Virus Bulletin uveřejnil minulý listopad varování o SMS trojském koni, který byl určen pro operační systém Android. Pro normálního uživatele, který si toto upozornění nepřečetl, působila tato služba jako bezpečná SMS služba, která jen občas spadla s upozorněním na nekompatibilitu s aktuálním systémem. Mezi tím byly na vybrané placené servery odesílány díky viru SMS, aniž byste si toho všimli.

Jedny z nejstarších hrozeb

Před šesti lety se dostal na scénu červ, který se šířil pomocí Bluetooth a napadal chytré telefony s OS Symbian. Tento červ nesl název Cabir.A a rozšiřoval se pomocí SIS souborů posílaných právě přes Bluetooth na všechna v okolí dostupná zařízení. Tento červ naštěstí neobsahoval žádné škodlivé soubory a pouze po zapnutí telefonu ohlásil svou přítomnost. Jeho nástupce Mabir.A už tak šetrný vůči mobilům nebyl. Rozesílal soubory s názvem caribe.sis a na první pohled vypadal jako původní neškodný Cabir.A. Sledoval ale všechny příchozí a odchozí SMS a MMS a jako odpověď odesílal svůj škodlivý soubor a tím se tak šířil. Stal se tak předlohou pro ostatní hackery.

Setkali jste se někdy s podobnou nebo jinou hrozbou? Jaké jsou vaše zkušenosti s viry v mobilu? Také si myslíte, že jsou antivirové programy zbytečné, nebo je považujete za naprosto nutné?

Komentáře

  • Jan Ruba

    Zmatený článek :/

Nahoru