Dnes vyšlo 15 článků

Je to tu zase. Falešná stránka Apple rozdává iPady za lajky a sdílení

Je to tu zase. Falešná stránka Apple rozdává iPady za lajky a sdílení

Je to zhruba čtrnáct dní, co jsme na Facebooku zpozorovali, že tisíce lidí lajkují a sdílejí status, který jim slibuje darování iPhonu. Pěkně jsme si ve článku vysvětlili, že za lajk a sdílení vám vážně nikdo nic nedá a pevně doufáme, že aspoň několika lidem naše odhalení otevřelo oči. Stále jsou ale tisíce takových, kteří to ještě nepochopili. Takže se na to pojďme podívat znovu.

Máme tu totiž nový případ. Není se čemu divit, podobných soutěží o různé produkty probíhá v současnou dobu určitě spousta. Není pochyb ani o tom, že spousta soutěží slibuje Apple produkty, protože na ty se chytí nejvíce lidí. Všechny ale mají jedno společné. Nikdo vám nic nedá.

Stránka Apple (www.facebook.com/allaboutapplealways) rozdává „posledních 40 iPadů“. Vše, co musíte udělat, abyste jeden z nich získali, je olajkovat jim stránku a příspěvek, sdílet příspěvek a napsat do komentáře, po jaké barvě iPadu toužíte.

apple_ipady

Nejdůležitější bod je sdílení, protože sdílením přilákáte další uživatele

Tisíce lidí přesně tohle udělaly. Stránka příspěvek o rozdávání iPadů publikovala rovnou třikrát a zatímco první dva neměly ani 500 lajků, ten poslední je daleko úspěšnější. Po iPadu touží téměř 6000 naivních uživatelů. A co je ještě horší, většina z nich bezhlavě věří tomu, že fakt mají šanci ho získat.

naivna_jenninka

Všichni by ho moc chtěli

Samozřejmě se v diskuzi objevilo i pár chytřejších lidí, kteří tyhle triky znají. Jeden z nich přišel na to, že když si necháte obrázek iPadů vyhledat pomocí Googlu, dostanete se například na pochybný web nairaland.com. Fotografie je naprosto stejná.

Přesně ty samé iPady rozdávají i v Německu

Když si necháte obrázek vyhledat Googlem, dostanete se dokonce na jeden německý web, který se snaží přinést do světa podobnou osvětu jako my. Taky vysvětluje, že za lajk a sdílení příspěvku žádný iPad stejně nedostanete. Stejné iPady totiž rozdává i nějaká jiná facebooková stránka!

fakeipad

Není vám ta fotografie nějak povědomá?

Nenechte se napálit falešnou stránkou

Ano, občas opravdu probíhají důvěryhodné soutěže, ve kterých stačí něco olajkovat a sdílet. Výhru pak skutečně dostanete. Jenže je naprosto evidentní, že tohle není ten případ.

Stránka nemá žádnou historii

Ten, kdo za stránkou stojí, si je očividně moc dobře vědom toho, že se najde dost hloupých lidí, kteří mu uvěří. Ani se totiž nenamáhal naplnit stránku nějakým obsahem. Byla vytvořena před pár dny a není na ní nic kromě profilové fotky a tří totožných příspěvků o rozdávání iPadů.

apple_graf

Tisíce lajků stránka nasbírala za pár dnů

V příspěvku chybí důležité informace

V podmínkách solidní soutěže by mělo být uvedeno minimálně to, jakým způsobem budou vyhlášeni výherci. Tady to není. Protože žádní výherci stejně nebudou. Mimochodem datum vyhlášení bylo změněno. Když se podíváte, jak byl příspěvek upraven, jasně to uvidíte.

apple_vyhlaseni

Jasně, proč soutěž ukončit tak brzy, když mohou získat ještě víc lajků?

Jak to s takovými stránkami dopadá?

Během pár dnů získají tisíce fanoušků a pak se po nich slehne zem. Stačí jeden příklad za všechny. Stránka Apple Store CZ, která se tvářila jako oficiální stránka českého Applu, v polovině února slibovala, že vám dá iPhone za lajk a sdílení příspěvku. Když na adresu www.facebook.com/applestorecz zamíříte dnes, nenajdete nic. Stránka už neexistuje.

neni_dostupna

Pokud stránka nezanikne, dochází k druhé možnosti. Stránky s tisíci fanoušky se dají dobře prodat. Třeba na eBayi se dá facebooková stránka s 20 000 fanoušky prodat za zhruba tisícovku. Zřejmě jsou lidé, kterým to za to stojí. Však na tom taky není nic těžkého vytvořit stránku a slíbit lidem něco, co stejně nikdy nedostanou. Ano, z vašich lajků někdo vydělává tím, že vám lže. To si přece nenecháte líbit?!

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru