Je technologie sledování očních pohybů vpádem do našeho soukromí?

Je technologie sledování očních pohybů vpádem do našeho soukromí?

V poslední době se roztrhl pytel s budoucími novinkami, které by pro své fungování měly využívat technologii sledování očních pohybů. Ačkoliv se dozajista jedná o skvělý nápad, objevují se již první úvahy na téma, do jaké míry sledování směru našeho pohledu narušuje naše soukromí.

Technologie sledování očních pohybů (eye-tracking) zatím naštěstí není zdaleka dokonalá a její užití v praxi je stále spíše hudbou budoucnosti. Odborníci ovšem varují, že rozšíření této technologie může mít na naše soukromí obrovský dopad.

Profesor John Villasenor se obává využití eye-trackingu v reklamě. Senzory budou schopné zachytit nejen to, co čteme, ale i slova, fráze či slogany, na nichž jen na chvilku ulpíme pohledem nebo dokonce takové, kterým se záměrně či podvědomě vyhýbáme. Tyto informace pak mohou sloužit korporacím pro lepší cílení reklamy na jednotlivce a vlastně i dokonalejší manipulaci s ním.

Jay Stanley z ACLU se zase obává, že by se technologie mohla dostat i na veřejná místa a snímat tak naše oční pohyby třeba při procházce po ulici. Takto sbírané informace pak o nás mohou prozradit leccos nepěkného – třeba problémy s alkoholem, duševní poruchu, ale i sexuální orientaci či IQ.

Takové vyhlídky do budoucna nejsou příliš optimistické, že?

Zdroj: https://mashable.com/2013/05/08/eye-tracking-technology-privacy/

Komentáře

Nahoru