Dnes vyšlo 15 článků

Je MS Office skutečně ta nejlepší volba? Co použít jiné alternativy?

Je MS Office skutečně ta nejlepší volba? Co použít jiné alternativy?

Microsoft se nesnaží mít jen monopol v oblasti operačních systémů pro PC, ale také výrazně zasahuje do oblastí kancelářských systémů obsahující textový editor(Word), tabulkový editor(Excel), prezentační nástroj(PowerPoint) a některé další. Celý balík se oficiálně nazývá Microsoft Office (+číslo verze) a bývá zařazen do základního portfolia snad každé společnosti, domácnosti.

Alternativy přichází z Linuxu

Pod pojmem „Linux“ si spousta lidí představuje zbytečný a nepoužitelný systém, který OS Windows poráží snad na všech frontách.

Opak je ale pravdou a Linux se v posledních letech úspěšně probojovává i mezi domácí operační systémy. Statistiky tomu nasvědčují.

Nejsem tu ale proto, abychom si povídali o možnostech a využití alternativních operačních systémů. Proč tedy o jednom z nich píšeme? Protože hledáme kvalitní alternativy kancelářských aplikací MS Office, a takové nalezneme právě na alternativních operačních systémech.

OpenOffice v různých variantách

Nyní už však neplatí, že by tyto kancelářské aplikace běžely pouze na těchto „vlastních“ OS, ale velmi úspěšně se propracovaly i na počítače obsahující již několikrát uvedený základní systém společnosti Microsoft.

Tou myšlenou alternativou je OpenOffice, který je zástupcem svobodného software (má otevřené a upravitelné zdrojové kódy). Tím pádem můžeme za OpenOffice(OO) považovat i všechny další podobné počiny, které z něho vychází. Tím příkladem je třeba Lotus Symphony vyvíjený a ve vlastnictví společnosti IBM.

Možnou výjimkou může být počin LibreOffice, který sice vychází ze základů OO, ale kvůli politice svého mateřského počinu se odštěpil. A odštěpila se s ní i početná skupina vývojářů. LibreOffice se tak stal základním kancelářským balíkem celé distribuce Ubuntu 11.04, což je zástupce zřejmě nejrozšířenější a uživatelsky nepřívětivější distribuce.

logo LibreOffice

OO vs. MS Office, souboj na ostří

Jak MS Office, tak OO (případně LibreOffice) nachází své fanoušky a uživatele. Ale jaký je mezi nimi rozdíl? Proč bychom měli užívat ten systém pravé dané společnosti?

Podíváme-li se na funkčnost, v základních aspektech prakticky není rozdíl. Oba počiny vytváří dokumenty jednoduše, rychle a kvalitně. Pokročilé formátování textu, odstavců, hypertextových odkazů, tabulek, grafů atd., není zde snad žádný výrazný rozdíl, který by udával, že je nějaký zmíněný softwarový produkt horší než jiný.

Co se týče grafické podoby, animovaných prvků atd., je nutné říct, že MS Office vede. Ale copak se potřebujeme dívat na animované ikonky a animovanou nápovědu? Potřebujeme, aby to pracovalo a dělalo, co potřebujeme. A to alternativy také většinou splní, nejedná-li se o skutečně nějakou specializovanou činnost.

Takže kde je rozdíl?

textový editor v OO

Komerce a značka rozhoduje

Rozdíly jsou však výrazně patrné na cenách. Zatímco oficiální produkt společnosti Microsoft může stát nemalou finanční částku, několik tisíc Kč, OpenOffice a všechny známé odvozeniny jsou dostupné zcela zdarma, ke komerčnímu i nekomerčnímu použití.

Dále se naleznou lidé, kteří věří, že čím dražší program, tím lepší podpora a servis. Ale sami si řekněte, kdy jsem potřebovali servisní zásah vývojářů vašeho kancelářského systému?

OpenOffice verze 3 - titulní obrazovka

Co na závěr?

Na závěr je třeba říct, že volba je vždy a jen na uživateli, nemáte-li ve firmě nařízený konkrétní produkt. Doma ale už můžete používat, co chcete.

Navíc jsou produkty řady OpenOffice volně a zcela zdarma dostupné, takže snad není důvod, proč si je nezkusit.

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru