Dnes vyšlo 15 článků

Je moudré zveřejňovat či posílat své nahé fotky na Facebooku?

Ve 21. století tohle je, bylo a bude ještě dosti probírané téma – hanbaté fotky na sociálních sítích. Chlubit se s nimi anebo je vůbec nefotit?

Spojené státy americké jsou typické svou láskou k ostatním. Dá se víceméně říci, že to je plně bezkonfliktní země. Ale ne, dělám si z vás srandu. Většinou takové řešení problémů vypadá dosti tvrdě. Příkladem lze zmínit například typicky známé revenge porn. Každý, kdo umí alespoň polopaticky anglicky zjistil, že se jedná o něco jako “pomstu pornem” či něco takového. Ale, co tento opravdu zajímavý pojem skrývá za význam?

Co to je “revenge porn”?

Revenge pornem se rozumí zveřejňování nahých či choulostivých fotografií osob, které k tomu nedaly žádný souhlas. Nejčastěji se tak stává u jejich bývalých a rozhořčených partnerů nebo prostě u lidí, kteří se nějakým způsobem dostali k takto “atraktivnímu” obsahu.

Na internetu nečekejte žádné soukromí

Jak jsme již na začátku zmiňovali, je to stále probírané téma. Jak v rámci americké legislativy, tak i nepříklad v Googlu či jiných vyhledávacích portálech, které se snaží uzpůsobit své vyhledávací algoritmy tak, aby podobné fotografie jednoduše nezobrazovaly. Protože pokud jsou něčí nahé fotky veřejně dostupné, je to opravdu zásadní problém. Proto vždy dopředu přemýšlejte, jaký obsah vám může v budoucnu uškodit a hlavně, nečekejte, že se na internetu (a obecně například i na sociálních sítích) dočkáte nějakého soukromí.

Je bezpečné posílat své nahé fotky? Rozhodně ne.

Je bezpečné posílat své nahé fotky? Rozhodně ne.

Přičemž, je možná pěkné, že si partneři mezi sebou například na Facebooku vyměňují své intimní fotografie. To dělá opravdu mnoho lidí, ale pokud něco takového již provozujete, počítejte s tím, že se k vaším fotografiím může dostat v zásadě kdokoliv.

  • Zaměstnanci Facebooku, kteří mají k vašemu účtu neomezený přístup
  • Šťastlivec, kterému se povedlo prolomit vaše facebookové heslo
  • Nějaká ta škodlivá aplikace, které jste (jakovždy) dali přístup, aby oskenovala váš profil a řekla vám, jak moc jste úžasní
  • Ten komu je fotografie určená, může ji vesele rozesílat a ukazovat dále. Následně se z vás může stát virál a můžete bourat lidské pohledy jako pohled do výstřihu Megan Fox
  • Navíc, nikdy nevíte, kdo sedí na druhé straně monitoru!

Jak vypadají nejhorší případy?

Taková ta omáčka, komu se mohou nahé fotky dostat do rukou, by byla za námi. Nyní se spíš pojďme podívat na příklady z praxe aneb, co taková nahá fotka dokáže. Jedním z příkladů, kdy se taková pěkná nahá fotka vymstila je například tento, který se odehrál na Trutnovsku – Mladík zneužil 47 dívek. Našel je na Facebooku, vydíral nahými fotkami. Další třeba – Pedofil přes Facebook oslovil dvě stovky dětí, chtěl jejich nahé fotky nebo Čtyřicátník se vydával za dívku a mámil z dětí na webu erotické fotky. Smutné je, že toto je jen špička ledovce podobných zpráv, které se šíří internetem. Na druhou stranu ještě přídáváme jeden článek, který ukazuje věc z druhé strany. A to, jak reagoval otec své dcery, když zjistil, že posílá na Facebooku své nahé fotky.

Screenshot at pro 05 21-37-47

Jeden z mála tématických článků na portálu iDNES

Co tedy dělat?

V zásadě nic. Lidi nepřesvědčíte, že internet není tak bezpečné místo, jak se může zdát a prostě o své nahé fotky jednoho krásného dne mohou přijít. Ať to jsou naštvaní ex, hackeři anebo jen nějaký kamarád, kterému jste nechali volný přístup na váš účet. Pokud se však ocitnete v podobném problému, doporučujeme zavítat na stránky Facebook podpory proti šikaně, kde je zmínka o soukromí, o blokování uživatel a především o řešení konfliktů v prostředí zmiňované sociální sítě.

Jak se na celou záležitost dívá Facebook (aneb, co se píše v Centru nápovědy)?

Sdílení nahých fotografií nebo fotografií sexuální povahy představuje porušení Zásad komunity na Facebooku. Nejjednodušší odpovědí, kterou tedy někomu můžete dát, je: „Ne. Na Facebooku to není povoleno“. Mimo Facebook je však třeba myslet na to, jaký dopad by na vás mohlo mít, kdyby se vaše nahé či sexuální fotografie vymkly vaší kontrole. Může k tomu dojít v okamžiku, kdy někdo klikne na tlačítko Odeslat. Přátelé někdy dělají chyby, hloupé vtipy nebo jednají v rozčílení a sdílejí příspěvky, které by sdílet neměli. A někdy se tak z přátel stanou bývalí přátelé.

Screenshot at pro 05 21-39-35

Pokud vám ještě nebylo 18 let, je pro vás obzvlášť důležité vědět, že sdílení nahých nebo otevřeně sexuálních fotografií nezletilých – na webu, prostřednictvím mobilních telefonů, poštou, či jakýmkoli jiným způsobem – je ve většině zemí protizákonné a mohlo by mít závažné právní i životní následky jak pro autora fotografií, tak i pro člověka, která si je vyžádá.

Nejbezpečnější je nikdy nikomu žádné nahé fotografie neposílat – ani nic jiného, co byste nechtěli jiným lidem ukazovat. Platí to i v případě, že máte k tomu, kdo vás o něco takového žádá, velmi blízký vztah. Pokud vás někdo, na kom vám záleží, požádá o zaslání nahé fotografie nebo o to, abyste opustili Facebook za účelem soukromého webového chatu, a vy nechcete, řekněte mu, že je vám to nepříjemné. Nikdo, kdo vás miluje nebo respektuje, vás nebude nutit nebo vám vyhrožovat. Pokud se vám někdo pokusí v souvislosti se zasláním fotografií vyhrožovat nebo vás zastrašovat, jednoduše odmítněte. Pokud bude nátlak pokračovat, řekněte o tom někomu, komu důvěřujete, nebo se obraťte na místní bezpečnostní složky. Přečtěte si další informace o tom, co dělat, když vám někdo vyhrožuje zveřejněním soukromých záležitostí.

Nezapomínejte, že Facebook je místo, kde se můžete spoji s přáteli a rodinou, tedy lidmi, které znáte a kterým důvěřujete. Když přijmete něčí žádost o přátelství, bude moct dotyčný člověk zobrazit osobní informace, které jste na Facebooku sdíleli (v závislosti na vašich nastaveních soukromí například vaše přátele na Facebooku nebo kontaktní údaje). Můžete si upravit nastavení, ale nejlepším způsobem, jak zůstat v bezpečí, je přijímat žádosti o přátelství pouze od osob, které dobře znáte i mimo Facebook. Kohokoli také můžete odebrat z přátel, zablokovat nebo nahlásit. 

Zdroj: ctvnews, Centrum nápovědy, 365tipů

Komentáře

Nahoru