Dnes vyšlo 15 článků

Je levnější koupit si tiskárnu domů nebo si nechat tisknout věci v obchodě?

Většina lidí má doma svou tiskárnu. Při jejím pořízení obvykle zvažují, jak často budou tisknout, aby zvolili inkoustovou nebo laserovou, a jestli potřebují barevnou. Ti, kteří si to propočítají, většinou sáhnou po černobílé. Fotky si na ní nevytisknou, protože vědí, že v obchodě je to vyjde levněji.

Nechceme házet všechny tiskárny do jednoho pytle. Je pravda, že některé zvládají tisknout skutečně levně, a pokud tisknete hodně, vyplatí se. Záleží to na konkrétním typu. A právě z toho důvodu se vám bude hodit jednoduchá kalkulačka, kterou jsme pro vás připravili.

Stačí si stáhnout námi předpřipravený dokument a dopsat do něj potřebné údaje o konkrétním typu vaší tiskárny. Budeme se soustředit na tiskárny barevné, protože černobílé nemá smysl brát v úvahu, pokud nás zajímá tisk vizitek, fotek a dalších barevných materiálů.

Vypočítejte si výhodnost právě vaší tiskárny

Stáhněte si soubor kalkulacka-domaciho-tisku-fotek-objevitcz.xls a otevřete jej v Microsoft Excelu nebo OpenOffice, který lze získat zdarma. O modré buňky se vůbec nestarejte, jsou v nich připravené vzorce pro výpočet, vy budete psát jen do těch žlutých.

kalkulacka1

Začneme prvním sloupečkem Položka. Vepište do něj všechny barvy (cartridge), které musíte pravidelně dokupovat, aby tiskárna tiskla. Pokud nevíte, jaké barvy vaše tiskárna vyžaduje, buď ji otevře a podívejte se, nebo podle typu (většinou je na ní napsné nějaké označení) zkuste Googlit.

Google vám pomůže i se druhým a třetím sloupečkem tabulky. Do druhého patří výdrž – tj. kolik stránek je daná barva schopná vytisknout. Číslo určitě vygooglíte, bude to pravděpodobně něco kolem 400. Ve třetím sloupečku musí být zapsaná cena za jednotlivé barvy.

kalkulacka2

Ale to není všechno. Do nákladů je třeba započítat rovněž fotopapír. Obvykle se prodává po více kusech, takže do sloupečku výdrž patří počet kusů (pokud je v balení 100 listů, vydrží vám na 100 stránek A4) a do ceny napište cenu za celé balení. V tabulce počítáme buď s fotopapírem formátu A4 nebo klasickým formátem fotek 10×15 cm.

kalkulacka3

A to je vše. Díky předpřipraveným vzorečkům se vám vypočítá, kolik vás na vaší tiskárně stojí vytisknutí jedné barevné stránky A4 na fotopapír nebo jedné fotky formátu 10×15 na fotopapír. Berte ale v úvahu, že do ceny není započítaná cena na pořízení tiskárny a také se nepočítá s tím, že pokud tisknete málo, tak vám vyschne inkoust a cartridge nevydrží několik stovek stránek. A tím se cena zvyšuje…

Je domácí tisk levnější?

Teď už není nic snadnějšího, než si do Googlu zadat např. tisk fotografií Brno a podívat se, jaké jsou ceny. Dostanete se na nějaký web – kupříkladu vezměme www.digitalnitisk-brno.cz a podíváte se, že tisknou fotky, vizitky, letáky, plakáty a další materiály. Zjistíte si cenu a jednoduše srovnáte se svým výpočtem. Co je levnější?

Komentáře

Nahoru