Je lepší použít open source (WordPress). Anebo řešení na míru u firemního webu?

Je lepší použít open source (WordPress). Anebo řešení na míru u firemního webu?

Vcelku oblíbená otázka, zvláště na českém Webtrhu. Problém je v tom, že jednoznačná odpověď na ni ani neexistuje. A my si dnes vysvětlíme proč. Je to trochu komplikované. Ono to totiž není tak, že když vsadíte na WordPress, zvládnete si web udělat úplně sami.

Redakční systém WordPress má ty výhody, že:

 • Je zdarma. Volně dostupný.
 • Je lehce přizpůsobitelný. Stačí si vybrat jednu z desítek tisíc šablon, které se dají často koupit na internetu do 1 000 Kč. Jejich instalace je vesměs také jednoduchá.
 • Jeho instalace je jednoduchá. A pokud byste měli s něčím problémy, na internetu existují desítky návodů v češtině a stonásobně větší množství stránek v angličtině.
 • Jedná se o velice intuitivní systém, dobře se ovládá a jeho obsluhu (psaní a vydávání článků) zvládne prakticky každý, kdo umí ovládat Word.
 • WordPress rozběháte prakticky na každém hostingu. Můžete začít zkrátka ihned rozjet svůj blog, magazín anebo jiný projekt postavený na jádru z Wordpressu.
 • Nemusíte měsíce vyvíjet vlastní CMS. Již jej máte odladěné a pokud jej pravidelně aktualizujete a dodržujete bezpečnostní pokyny (nebpoužíváte jako login třeba uživatelské jméno admin), nějaké bezpečnostní “průniky” vám nehrozí.
 • Je stále dostatek firem i jednotlivců, kteří se specializují přímo na WordPress (Whitehat.cz). Jediné, v čem se liší, je samozřejmě cena, rychlost a také úroveň schopností. Přece jenom málokterý živnostník umí programovat a kódovat zároveň, aby byl schopný vytvořit třeba web podobného rozsahu jako tn.cz (o časové náročnosti ani nemluvě).

Nevýhody:

 • Na jakékoliv složitější úpravy budete potřebovat stejně programátora anebo kodéra. Bez toho se prostě nehnete. Případně se budete muset naučit základům HTML, CSS, PHP a JavaScriptu.
 • I když na WordPress jsou k dostání stovky free šablon a dalších několik tisíc profesionálních templatů, je třeba také myslet na jednu věc. Nainstalovanou šablonu budete muset upravit. Některá pole či features budou zkrátka navíc. Budete potřebovat jinak sladit barvy. A hlavně – některé šablony sice na první pohled vypadají jako dokonalé (protože jejich autor si s nimi skutečně vyhrál). Ale jakmile budete chtít web upravit podle obrazu svého, zjistíte, že již nevypadá tak dobře. A zde nastává první problém. Potřebujete opět někoho, kdo se v této šabloně vyzná a bude ji umět upravit dle vašich potřeb.
 • Totéž se týká responzivní verze webu. Když si zakoupíte šablonu, většina lidí si ji předem otestuje v jednom prohlížeči. A to je právě chyba. Pokud template neotestujete ve všech nejpoužívanějších prohlížečích a na několika zařízeních, vystavujete se riziku, že budete muset celou šablonu předělávat. A opět – budet epotřebovat specialistu.
 • Pokud plánujete rozjet větší projekt, opět se neobejdete bez zásahu programátora. Je třeba optimalizovat databázi, jelikož WordPress je sice super na malé blogy a pro menší magazíny. Na větší projekty zkrátka už musíte sáhnout hlouběji do samotného nitra tohoto redakčního systému a celé jej překopat.

A tak by se dala shrnout i odpověď na otázku, zda se oplatí (nebo neoplatí) používat WordPress. Je to perfektní pro malé projekty, osobní a firemní blogy, na kterých neočekáváte statisíce uživatelů měsíčně. Ale ve chvíli, kdy se jedná o hojně navštěvovaný web, tak jako tak bude třeba sehnat programátora, kodéra či grafika. Akorát oni nebudou muset tvořit vše od nuly. Hlavně – budete moci již na svém webu pracovat, tvořit obsah a až později jej, v případě, že se stane hojně navštěvovaným médiem, si pak zaplatíte někoho, kdo vám pomůže celý RS vylepšit, zrychlit či upravit.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru