Je Google vyhledávač rasista?

Samozřejmě je to trochu nadnesené a nejspíš je to zbytečně nafouklá bublina. Každopádně se teď hodně mluví o tom, že Google má prostě radši bílou rasu. Aspoň podle výsledků vyhledávání obrázků.

Jeden uživatel Twitteru @iBeKabir zkusil vygooglit „three black teenagers“ a Google mu nabídl téměř výhradně snímky v angličtině zvané mugshots. Jsou to fotky, které jsou pořízené typicky po zatčení.

Jen tak pro zajímavost si tedy @iBeKabir řekl, že změní barvu, a zkusil vyhledat „three white teenagers“. Google mu nabídl fotky z fotobanky, na kterých jsou děti veselé a smějí se.

three-black-teenagers

Můžete si to sami ověřit, opravdu to tak je.

Google nám ukazuje to, co chceme

Nicméně @iBeKabir není první, kdo si všiml, že má Google sklony k rasismu. Už v březnu na to upozorňoval britský blogger Antoine Speaks. Vysvětlil, že Google není rasista, jen lidem ukazuje to, co chtějí. Fotky tří veselých bílých teenagerů se pravděpodobně objevují proto, že je po nich poptávka. Záběry tmavých dospívajících jsou většinou spojeny s novinovými zprávami o jejich zatčení.

Takže je Google rasista? Ano, ale jen proto, že my jsme rasisté. Algoritmy zatím neumí myslet samy za sebe, jsou jen odrazem jejich tvůrců a v případě vyhledávačů spíš odrazem těch, kteří je používají. Pokud chceme vidět hezký obrázek veselých černých dospívajících, budeme o nich muset psát, vyhledávat je a sdílet.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru