Japonští vědci poprvé produkují laboratorně pěstované hovězí maso Wagyu

Japonští vědci poprvé produkují laboratorně pěstované hovězí maso Wagyu

Většina z nás nyní ví, že přechod na rostlinnou stravu je jedním ze způsobů, jak můžeme pomoci v boji proti změně klimatu a praktikovat udržitelnost ve svém vlastním životě. Avšak pro ty z nás, jejichž oblíbená jídla zahrnují pokrmy jako šťavnatý hovězí hamburger nebo žebra, nemusí být přechod na vegetariánství nebo veganství jednoduchý.

Naštěstí se svět laboratorně pěstovaného masa rozšiřuje a zlepšuje. V roce 2009 si vědci poprvé vyzkoušeli maso z laboratorního pěstování a výsledky byly více než „chutné“. Ale za posledních několik let se kvalita laboratorně pěstovaného masa zvýšila na klasické steaky, ribeye steak a kuře. Nyní, díky vědcům z japonské univerzity v Osace, kteří ovládají techniky biotisku, bylo vyrobeno první „hovězí maso“ pěstované v laboratoři, které připomíná strukturu masa krav Wagyu.

Aby toho dosáhli, vědci z Osaka University začali se dvěma typy kmenových buněk krav Wagyu: hovězí buňky a kmenové buňky odvozené z tuků. Tyto buňky byly poté inkubovány a přeměněny na různé typy buněk potřebné k vytvoření vláken pro svaly, tuk a cévy. Tým je poté uspořádal do 3D hromádky, aby se podobal vysokému obsahu intramuskulárního tuku ve Wagyu (v Japonsku známější jako sashi). Tyto hromádky byly poté krájeny v kolmém směru, aby se vytvořily kusy laboratorně pěstovaného hovězího masa. Úspěch hovězího masa podobného Wagyu produkovaného v laboratoři vědci z Osaka University také otevírá dveře produkci kultivovaného masa s přizpůsobitelným a kontrolovatelným množstvím tuku.

„Vylepšením této technologie bude možné nejen reprodukovat složité struktury masa, jako je krásné sashi hovězího masa Wagyu, ale také provádět jemné úpravy tukových a svalových složek,“ říká hlavní autor studie Michiya Matsusaki.

Zdroj, foto: optimistdaily.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru