Japonsko nebylo zasaženo zemětřesením o škále 9,1 stupňů

Japonsko je dobře známé svým jídlem, bonsajemi a zemětřesením. Říkáme to s absolutním klidem, protože je to běžný fakt. I Japonci jsou s tím už smíření.

Protože velká zemětřesení do Japonska čas od času přichází, vybudovali si důmyslný systém včasného varování (Earthquake Early Warning). Monitorují pobřeží a oceán, aby mohli obyvatele ve vnitrozemí včas varovat.

Když je na dně oceánu zaznamenán signál, který by mohl znamenat zemětřesení, televize a rádio okamžitě informují veřejnost. Většinou se to zjistí pouze několik minut před zemětřesením, takže lidé mají akorát dost času na to, aby si našli bezpečný úkryt, nic jiného nemají šanci stihnout.

Aplikace rozšířila falešný poplach

Z toho důvodu má skoro každý Japonec v mobilu aplikaci Yurekuru Call, která odesílá upozornění na blížící se zemětřesení.

earthquake

Japonská meteorologická agentura takové varování včera odeslala. O pár sekund později jej zase vzala zpátky, nicméně to nebyla dostatečná rychlost. Aplikace už ho mezitím zobrazila tisícům uživatelů.

occurred

Lidé po celé zemi byli šokovaní tím, že se k nim blíží zemětřesení o škále 9,1 stupňů. Takhle silné zemětřesení zažili v roce 2011 a odnesla to jaderná elektrárna Fukušima. Není divu, že byli vyděšení. Aplikace totiž navíc tvrdila, že zasaženo bude přímo Tokyo. Na Twitteru to žilo.

yurekuru

Naštěstí se ukázalo, že to byl jen planý poplach. Systém varování před zemětřesením je za normálních okolností skvělým příkladem toho, jak mohou technologie zachraňovat životy, ale tentokrát to tým stojící za aplikací dost zpackal. Takhle vypadala omluva.

omluva

Zdroj: TNW

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru