Japonsko chce odstranit všechny odpadky z oběžné dráhy

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) míří nákladní vesmírná loď disponující 700 metrů dlouhým elektromagnetickým lanem, prostřednictvím kterého bude odstraňovat vesmírný odpad. Oběžná dráha naší planety je zahlcena obrovským množstvím odpadků (úlomky z družic a raket), které by mohlo narušit celosvětovou komunikační síť.

Vesmírná loď Kounotori vyrazila do vesmíru z japonského ostrova Tanegashima v sobotu 10. prosince 2016. Odpadky mají být pomocí elektromagnetického lana vychýleny z oběhu, aby shořely v atmosféře.

centaurus-a-11190_1280

Zdroj: Pixabay

Odhaduje se, že je na oběžné dráze zhruba 100 milionů kusů odpadového materiálu. Vesmírné smetí, které se pohybuje rychlostí až 28 tisíc kilometrů za hodinu, se zde hromadilo od roku 1957, kdy byla do vesmíru vyslána první raketa Sputnik.

Japonská vesmírná loď bude smetí uklízet zhruba týden, přičemž k tomu použije lano vyrobené z hliníkových vláken a ocelových drátů. Nicméně podle odborníků se touto cestou odstraní pouze větší části odpadu.

Zdroj: Daily Mail

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru