Japonci žijí v internetových kavárnách, protože nemají na vlastní bydlení

Japonci žijí v internetových kavárnách, protože nemají na vlastní bydlení

Popsat složitý život Japonců, kteří mají dočasné zaměstnání a žijí v internetových kavárnách, aby nemuseli platit nájem, je složité. Jeden filmař ale odvedl skvělou práci a dokonale zobrazil temnou stranu Japonska.

Desetiminutový dokument Shiho Fukady s názvem Net Cafe Refugees se soustředí na tamní stále se stupňující problém: dočasné zaměstnání. Velké i malé japonské firmy si totiž často najímají dočasné zaměstnance, aby jim pomohli zpracovat hořící zakázky, na které zbývá málo času. Lidé takovou práci přijímají, protože jsou rádi vůbec za něco. Často jsou na tom totiž tak špatně, že si nemohou dovolit platit ani bydlení. Místo toho žijí v internetových kavárnách.

Fukada se ve filmu zaměřuje na dva muže. Jedním z nich je šestadvacetiletý mladík, který vysvětluje, že si chtěl najít bydlení, ale bylo moc drahé. Je si moc dobře vědom toho, že s dočasným zaměstnáním nemůže žít navždycky, jenže dobře ví, že aby získal stálou práci, potřeboval by nějaké dovednosti a znalosti. Taky vypráví o tom, že do kavárny dříve často chodíval, takže mu nepřišlo divné, zůstat tam žít. Jen bylo neobvyklé zvyknout si na to, že ho ráno budí cinkání talířů.

so_i_decided

Bydlení bylo moc drahé, tak se rozhodl žít v internetové kavárně

Druhý muž je starší, k současnému životnímu stylu se dostal tak, že byl přepracovaný. Nestíhal chodit domů, usínal při práci. Kvůli tomu se musel potýkat s vážnými depresemi a následně přišel o práci. Nicméně z jeho vyjadřování to vypadá, že je se svým životem docela spokojený. Už by nechtěl pracovat jako dřív (není se čemu divit, když byl v práci 24 h denně), ale nechtěl by ani zůstat v Japonsku. Jeho snem je pobýt pár let v nějaké zemi a pak se přesunout dál.

i_didnt_have_time_to_go_home

Tolik pracoval, že neměl ani čas chodit domů

To není život, to je přežívání

Představte si, že takový život vede 38 % všech Japonců! Přesně takový počet obyvatel má totiž pouze dočasné zaměstnání. Nemají žádnou životní jistotu, musí se spoléhat jen sami na sebe. Ano, Net Cafe Refugees je jeden z filmů, které představují úplně opačnou stranu Japonska, než jakou nám servírují média. Sledujte:

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru