Japonci vytvořili hologramy, kterých se můžete dotknout

Představte si, jaké by to bylo, kdybyste se svého kamaráda nebo partnera mohli při online hovoru dotknout, i když je na druhé straně zeměkoule. Výzkumníci z univerzity v Tokiu se snaží, aby se tato představa stala skutečností. Vytvořili hologram, kterého se můžete dotknout.

Výzkumný tým z univerzity v Tokiu vytvořil tzv. „Haptoclone“, což je interaktivní systém, který umožňuje zažít něco neuvěřitelného. Budete se moci dotknout osoby, která je od vás na míle daleko.

Vědci už tuto myšlenku představili dříve v rámci mezinárodní konference o počítačové grafice a nových technologiích – SIGGRAPH 2015.

holocom

Hmatové vjemy

Haptoclone je vytvořen ze dvou boxů. Každý z nich je lemován ultrazvukovými poli, která umožňují radiační tlak. Radiační tlak evokuje dojem dotyku, který ale ve skutečnosti neexistuje. Senzor Kinect zachycuje pohyby předmětu v reálném čase a ultrazvukové pole v druhém boxu reaguje tak, abychom při dotyku předmět cítili.

iluze

Omezení hologramů

Nicméně, při vytváření tohoto hologramu je nutné vzít v potaz jistá omezení, vysvětluje Hiroyuki Shinoda, profesor na univerzitě v Tokiu. V současné době je určitý stupeň ultrazvuku pro lidské tělo škodlivý a může poškodit nervy a tkáně. Představa, že si tedy budete moci podat s ruku s holografickou rukou, je zatím v plenkách.

zdroj/foto: motherboard.vice.com

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru