Dnes vyšlo 15 článků

Japonci vytváří drona, který opyluje jako včela

Populace včel se stále zmenšuje, a tak se tým chemiků z Japonska snaží vytvořit robotické řešení. Navrhují malé drony, které zařizují opylování. Vědci tuší, že jejich drony nenahradí včely úplně, ale mohly by jim ulehčit práci.

Vědci z japonského institutu koupili drony G-Force PXY CAM za 100 dolarů, které jsou velké asi 5 cm. Pak je opatřili zvířecími chlupy a pokryli lepkavým gelem. V testech se dronům podařilo doletět do rostlin a opylovat růžové a bílé japonské lilie.

dron

Technologie možná nebude využitelná v praxi

Vedoucí projektu, Eijiro Miyako, prohlásil, že to bylo poprvé, kdy dron opyloval květinu, ale poznamenal, že to neřeší problém klesajícího počtu včel. Věří, že prakticky by se technologie dala využívat pouze tehdy, kdyby byly do dronů přidány kamery s vysokým rozlišením a GPS. Příklad byl navíc demonstrován na liliích, jejichž pohlavní orgány patří mezi největší ve světě rostlin.

lilie

Vědci už ovšem pracují na geneticky modifikovaných vážkách, které mohou být řízeny lidmi. Podobný princip by se dal využít i na včelách.

Zdroj: Engadget

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru