Dnes vyšlo 15 článků

Japonci už umí číst lidské sny

Japonští vědci oznámili, že nalezli způsob, jak číst lidské sny.

K jejich rozluštění použili metodu magnetické rezonance. Úspěšní byli v 60 procentech případů. O výsledcích svých experimentů informovali v posledním čísle časopisu Science. Tým pracovníků z kjótského Advanced Telecomunications Research Institute International (ATR) při výzkumu sledoval tři dobrovolníky. Pomocí metody magnetické rezonance vědci u dobrovolníka určili, která část mozku byla aktivní v prvních okamžicích jeho spánku. Poté spícího člověka vzbudili a zeptali se ho, jaké obrazy ve snu viděl. Tento proces se opakoval u každého z pozorovaných dvěstěkrát. Odpovědi pak vědci srovnali s mapami mozku vytvořenými magnetickou rezonancí.

Z výsledků odborníci sestavili tabulku mozkových aktivit a objektů spatřených ve snech. Na jejím základě se jim následně podařilo uhodnout sny vybraných dobrovolníků s šedesátiprocentní přesností.

„Již dlouho se lidstvo zajímá o sny, ale doposud znal jejich obsah jen ten, komu se zdály,“ řekl vedoucí výzkumného týmu Jukijasu Kamitani. „Nám se teď povedlo odvodit obsah snů z mozkové aktivity ve spánku,“ dodal.

Mark Stokes, který se zabývá kognitivní neurovědou na Oxfordské univerzitě, označil japonský výzkum za „vzrušující“ projekt, jehož výsledkem by mohly být stroje na čtení snů.

„Takový vynález je ještě hodně vzdálený, ale v podstatě není důvod, proč by nemohl fungovat. Problémem je, jak vytvořit systematické mapování činnosti mozku a snů. I kdyby se to však podařilo, nefungoval by ten systém pro každého jedince,“ citoval Marka Stokese zpravodajský server BBC News.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru